czwartek, 19 grudnia, 2024

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM)

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Muzeum Zamkowe w Sandomierzu dołączyło do Komitetu Narodowego ICOM Polska (ICOM National Committee Poland), będącego częścią Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM (International Council of Museums), prestiżowej organizacji, zrzeszającej najważniejsze muzea na świecie.

ICOM jest największą, pozarządową, międzynarodową organizacją kulturalną, afiliowaną przy UNESCO i zrzesza ponad 44 tys. członków w 138 krajach.   W Polsce działa od 1948 r. Obecnie Komitet Narodowy ICOM POLSKA liczy 370 muzealników-członków indywidualnych oraz 52 członków instytucjonalnych (muzea).

Oprócz dyrektora Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – dr. hab. Mikołaja Getki-Keniga, prof. PAN, do reprezentowania Muzeum Zamkowego w Sandomierzu w międzynarodowych komitetach problemowych tej organizacji zostali desygnowani:

1) Międzynarodowy Komitet ds. Marketingu i Public Relations  (International Comitee  MPR (Marketing and Public Relations)) – Marcin Kapka;

2) Międzynarodowy Komitet ds. Archeologii i Historii (International Comitee ICMAH (Archeology and History)) – dr Wojciech Rajpold;

3) Międzynarodowy Komitet ds. Konserwacji (International Comitee ICOM – CC (Conservation)) – Kornelia Golińska.

Przystąpienie Muzeum Zamkowego w Sandomierzu do Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) jest wielkim wyróżnieniem nie tylko dla instytucji, ale także całego zespołu pracowników, a przede wszystkim jest podkreśleniem znaczenia ponad stuletniej działalności naszej instytucji na rzecz ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego i historycznego Sandomierza w wymiarze regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Warto również zaznaczyć, że dzięki udziałowi w tej organizacji Muzeum Zamkowe w Sandomierzu stanie się uczestnikiem dyskursu dotyczącego różnorodnych, kluczowych problemów w zakresie szeroko pojętego muzealnictwa, ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie. Ponadto Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie mogło rozwijać i pogłębiać międzynarodową współpracę nie tylko w wymiarze europejskim ale również światowym.

Marcin Kapka,  Rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

————————————————————————————————————————–

Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) – jest międzynarodową organizacją pozarządową, która zrzesza muzea i muzealników z całego świata. Głównym celem  działalności ICOM jest ochrona i zachowanie światowego dziedzictwa kultury i natury, obejmującego obecne i przyszłe dobra materialne i niematerialne. Organizacja ta, odgrywa istotną rolę w obszarze rozwoju norm zawodowych i etycznych w zakresie działalności muzeów, szczególnie dzięki sformułowaniu definicji „muzeum” oraz opracowaniu Kodeksu etyki ICOM dla muzeów. Jako międzynarodowe stowarzyszenie ekspertów ICOM wydaje zalecenia dotyczące kwestii związanych z dziedzictwem kultury oraz przyczynia się do podnoszenia kompetencji muzealników na całym świecie poprzez organizację konferencji i szkoleń, przygotowywanie publikacji i wytycznych. Sieć ICOM odgrywa kluczową rolę w rozwoju i wymianie informacji naukowych na poziomie międzynarodowym. ICOM posiada status doradczy w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC), jest członkiem-założycielem Komitetu Błękitnej Tarczy oraz redaguje tzw. czerwone listy ujawniające nielegalny handel obiektami dziedzictwa. Dzięki temu organizacja ta odgrywa rolę forum dyplomatycznego i ośrodka analitycznego mającego na celu reagowanie na wyzwania stojące przed muzeami na całym świecie.
Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: https://icom.museum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...