środa, 22 stycznia, 2025

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza

20.04.2022, godz. 17.00

Z okazji obchodów 100-lecia Muzeum w Zielonej Górze – w ramach cyklu „Arcydzieła polskiego malarstwa” zaprezentowane zostanie dzieło Józefa Simmlera „Pożegnanie Wacława z Marią” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pokazowi towarzyszy prelekcja dr. Arkadiusza Krawczyka dotycząca obrazu i jego wybitnego twórcy.

JÓZEF SIMMLER urodził się 14 marca 1823 roku w Warszawie, zmarł tamże 1 marca 1868 r. Malarz oraz współzałożyciel Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzył głównie obrazy historyczne, religijne oraz portrety. Pochodził z zamożnej, mieszczańskiej rodziny. W 1841 roku wyjechał na studia do Drezna. Już po pierwszym roku za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki otrzymał srebrny medal. Następnie przeniósł się do Monachium. Kolejnym miejscem jego kształcenia stał się Paryż. Pobierał tam nauki u Paula Delaroche’a, który znacząco wpłynął na ukształtowanie jego stylu artystycznego. Prawdopodobnie to dzięki niemu polski artysta zainteresował się malarstwem historycznym. Wpływ Delaroche’a jest widoczny m.in. w najbardziej znanym obrazie Simmlera Śmierć Barbary Radziwiłłówny z 1860 roku. To właśnie dzięki temu dziełu malarz został okrzyknięty „romantykiem-historykiem”. Twórczość Simmlera szybko znalazła wielu miłośników. Artysta cieszył się uznaniem, a szczególną popularność przyniosły mu portrety. Ceniono jego perfekcję i dbałość o szczegóły.

Obraz będzie prezentowany do godz. 20.00.


21.04.2022, godz. 17.00

Otwarcie wystawy pt. “Mój pejzaż powszedni” Jana Wołka – artysty, który opowiada o świecie nie tylko za pośrednictwem obrazu, ale również tekstu poetyckiego i piosenki. Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się spotkanie Jana Wołka z publicznością.

JAN WOŁEK – ur. się w 1954 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od siedemnastego roku życia żywo uczestniczył w tak zwanym ruchu studenckim. Zakładał pierwsze zespoły i kabarety. Wygrywał konkursy piosenki, w tym trzykrotnie Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich. Zawodowy artysta estradowy, członek ZAKR, ZAiKS, SPAM. Artysta malarz, poeta, autor książek i około trzech tysięcy piosenek, wykonywanych przez czołowych polskich artystów. Jego piosenki zdobywały główne nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą. Ma za sobą około stu wystaw malarstwa, szereg wydanych płyt, koncertów estradowych. Jest autorem cyklicznych programów telewizyjnych, które prowadził. Odznaczony krzyżem Polonia Restituta za wybitne osiągnięcia w sztuce, a także medalem Gloria Artis, wielkim medalem ZAiKSu i innymi wyróżnieniami.

Wydarzenie jest jednym z punktów festiwalu „Klan Machaliców i Przyjaciele”, który odbywać się będzie w dniach od 21.04 – 23.04.2022 roku.


22.04.2022, godz. 16.00

Spotkanie ze znakomitym aktorem, legendarnym odtwórcą roli Kmicica w „Potopie” czy Karola Borowieckiego w „Ziemi obiecanej” – Danielem Olbrychskim.

DANIEL OLBRYCHSKI (ur. w 1945 r.) – jeden z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych, którego sława sięga daleko poza granice rodzinnego kraju. Zagrał w blisko stu osiemdziesięciu filmach kinowych i telewizyjnych. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi i zagranicznymi: Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Claudem Lelouchem, Volkerem Schlöndorffem, Miklósem Jancsó, Margarettą von Trotta i innymi. Pięć filmów z jego udziałem było nominowanych do Oscara, z których dwa („Blaszany bębenek” i „Przekątna gońca”) zostały uhonorowane tą nagrodą.

Wielokrotny uczestnik „Lubuskiego Lata Filmowego”. Jak wieść gminna niesie to on wraz z reżyserem Andrzejem Żuławskim byli inicjatorami utworzenia tego najstarszego w Polsce festiwalu filmowego. W 1965 roku w Palmiarni zielonogórskiej powiedział  – Zorganizujcie tu, lub gdzieś w okolicy, rodzaj, no może nie polskiego Cannes, ale ot takich Karlowych Warów… No i stało się.

Prywatnie Daniel Olbrychski jest zapalonym sportowcem. Uwielbia boks i jazdę konną, co widzowie niejednokrotnie mogli zobaczyć w m.in. „Bokserze” czy „Potopie”. Regularnie angażuje się i komentuje wydarzenia polityczne i społeczne. W 2000 roku dopuścił się słynnego aktu wandalizmu. W Galerii Zachęta – w towarzystwie ekipy telewizyjnej – zniszczył część wystawy Piotra Uklańskiego „Naziści”, prezentującej portrety aktorów wcielających się w postacie hitlerowców. Aktor chciał w ten sposób zaprotestować przeciw obrażającemu go wykorzystaniu jego wizerunku.

Wydarzenie jest jednym z punktów festiwalu „Klan Machaliców i Przyjaciele”, który odbywać się będzie w dniach od 21.04 – 23.04.2022 roku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...