SPEKTAKL W REŻYSERII AGATY DUDY-GRACZ W ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WAWELU
Widzowie dzielą się na dwie grupy – jedna wkłada białe maski z wypisanymi na czołach imionami antycznych herosów; druga, w czerwonych maskach, nosi imiona postaci ze Starego Testamentu. Bileterzy i wszyscy wawelscy Aniołowie Stróże zakładają maski czarne z imionami strażników nieba i piekła. Teraz już w maskach niczym sędziowie, świadkowie, podglądacze czekają na otwarcie drzwi do komnat, zza których dobiega muzyka. Tak w Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczyna się spektakl Na kolana, Panie Wyspiański! w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dział Interpretacji Sztuki wokół wystawy „Wawel Wyspiańskiego”.
W didaskaliach scenariusza, którego autorką jest Agata Duda-Gracz, czytamy dalej: „Kiedy wybija właściwa godzina, słychać trombitę. ANIOŁ I i ANIOŁ II po przeciwnych stronach amfilady komnat otwierają drzwi. Łapią za rękę Widza, co nieopatrznie stanął najbliżej wejścia i prowadzą go przez komnaty, a wraz z nim wszystkich pozostałych. Dwa korowody Widzów spotykają się w KOMNACIE ANIELSKIEJ pośrodku. Widzowie, idąc, mijają bohaterów, stając się świadkami ich historii”.
Akcja spektaklu rozgrywa się symultanicznie w wybranych Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Na kolana, panie Wyspiański! to śmiały, nieszablonowy spektakl uznanej reżyserki Agaty Dudy-Gracz z muzyką Łukasza Wójcika-Zawieruchy. Po raz pierwszy w historii Reprezentacyjne Komnaty Królewskie przeobrażą się w przestrzenie, gdzie rozgrywać się będzie opowieść teatralna o pięknie, nienawiści i ego. Widzowie zmierzą się z doświadczeniem immersyjnym i nielinearnym, będąc przy tym aktywnymi uczestnikami spektaklu.
Stanisław Wyspiański śni o Wawelu, jednym z miejsc najbardziej inspirujących w jego twórczości. W otoczeniu postaci ze swoich dramatów wędruje po komnatach, rozgoryczony tym, jak został potraktowany przez kardynała Puzynę. Na swojej drodze spotyka anioły dźwigające trumnę św. Stanisława, a także Apolla, króla Dawida, bohaterów mitu trojańskiego i Odysei oraz dwie teatrolożki, które zdradzą sekrety głęboko ukryte w jego dziełach.
Reżyseria, scenariusz, scenografia, kostiumy: Agata Duda-Gracz
Muzyka: Łukasz Wójcik-Zawierucha
Produkcja: Katarzyna Dudzic-Grabińska
Asystent ds. kostiumów: Jerzy Basiura
Asystenci reżyserii: Zuta Bednorz, Dominik Gorbaczyński, Zofia Wysocka
Realizacja dźwięku: Konrad Bielamowicz, Łukasz Wójcik-Zawierucha
Konsultacja językowa: dr Małgorzata Lipska
Zamek Królewski na Wawelu:
Koordynacja: Olga Brewka wraz z Zespołem
***
TERMINY SPEKTAKLI:
godzina: 19.00, czas trwania: 1 godz. 30 min.
PREMIERA 23 marca 2024, godz. 19.00 (bilety wyprzedane)
bilety: sprzedaż online
- 24 marca
- 18 kwietnia, 19 kwietnia, 20 kwietnia
- 6 czerwca, 7 czerwca, 8 czerwca, 13 czerwca, 14 czerwca, 15 czerwca,16 czerwca
- 19 lipca, 20 lipca, 21 lipca
Wejście na zamek bramą od ulicy Bernardyńskiej. Wejścia na spektakl z dziedzińca arkadowego klatkami: Poselską i Senatorską.
Urszula Wolak-Dudek