piątek, 8 listopada, 2024

Na św. Jana, czyli noc Kupały w chorzowskim skansenie

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie serdecznie zaprasza na wyjątkową imprezę plenerową, której głównym elementem będzie celebrowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. Po raz pierwszy Noc Kupały zakończy się wspólną potańcówką na Małej Łące z towarzyszeniem Kapeli Fedaków.

Wydarzenie odbędzie się w najkrótszą noc w roku i obfitować będzie w atrakcje dla całej rodziny. O godzinie 17:00 wszystkich uczestników powita Mistrz ceremonii, który poprowadzi wspólną zabawę.

Jako że Kupała to także święto miłości, uczestnicy będą mogli własnoręcznie wypleść wianki z przygotowanych wcześniej gałązek roślin, ziół i zbóż. W wyplecionych wiankach ruszymy na poszukiwanie kwiatu paproci (według dawnych wierzeń kto go znalazł tego czekało bogactwo i zamożność). Po znalezieniu kwiatu paproci, kapłan wróżyć będzie z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku, z ognia. Dla chętnych par – nie lada wyzwanie – wspólne skakanie przez ognisko.

Noc Kupały to czas zabawy i tańców – tych także nie zabraknie podczas wydarzenia w skansenie. Artyści z Kapeli Fedaków poprowadzą warsztaty tańców regionalnych, zabaw tanecznych oraz pieśni sobótkowych. Niezależnie od wieku można będzie się nauczyć prostych układów tanecznych i przyśpiewek a zwieńczeniem tej współpracy będzie taniec na Dużej Łące. Następnie wszyscy gromadą, ze śpiewem na ustach udadzą się nad staw – panny puszczać będą wianki na wodę, zaś kawalerowie będą je łowić. Jeśli uda się odnaleźć właścicielkę wianka, wówczas na ten wieczór zostają parą.

Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Świętojańskiej będzie potańcówka na Dużej Łące, podczas której przygrywać będzie kapela Fedaków.

Chętnych, którzy chcą się przygotować na Noc świętojańską w kreatywny sposób zapraszamy natomiast na warsztaty dla rodzin. Dorośli będą wykonywać biżuterię z użyciem suszonych kwiatów, w tym samym czasie dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach malowania naturalnymi barwnikami. Udział w zajęciach z tworzenia biżuterii dla osób od 15 roku życia.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Nocy Świętojańskiej w Muzeum Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. To niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć magii najkrótszej nocy w roku w atmosferze tradycyjnych obrzędów, muzyki i tańców.

Bilety na wydarzenie dostępne online i w kasie.

Warsztaty tworzenia biżuterii z użyciem suszonych kwiatów – cena 50 zł – godzina 13.00 i 15.00 – czas trwania do 1.5 godziny. Bilety na warsztaty uprawniają do udziału w wydarzeniu „Na św. Jana” na terenie skansenu.

Marcin Gaweł
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...