niedziela, 22 grudnia, 2024

Nabór na międzynarodową konferencję poświęconą nowym technologiom w edukacji o Auschwitz i Holokauście (27-29 czerwca)

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz rozpoczyna nabór na międzynarodową konferencję edukacyjną „Narzędzia z «tu i teraz» w nauczaniu o «wtedy» – nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście”, która odbędzie się w dniach 27-29 czerwca 2023 r. w Oświęcimiu.

Minęło już 78 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Z każdym rokiem jest wśród nas coraz mniej świadków historii, którzy mogliby, szczególnie młodemu pokoleniu, opowiedzieć o okrutnych doświadczeniach II wojny światowej. Współczesny świat również nie jest wolny od konfliktów zbrojnych. Brutalna wojna w Ukrainie po raz kolejny stawia przed nami pytanie, czy można coś zrobić, aby wyciągnąć odpowiednią lekcję z historii?

Doświadczenie pandemii również pokazało nam, jak dynamicznie świat, w którym żyjemy, może się zmienić oraz jak szybko metody i środki, które wykorzystywaliśmy w swojej działalności edukacyjnej, okazały się niewystarczające. Dla młodego pokolenia wychowywanego w dobie nowych technologii i Internetu, skoncentrowanego na „tu i teraz”, historia, która wydarzyła się 80 lat temu, jest czymś niezwykle odległym.

Uczenie się dat i liczb bez pokazywania związków przyczynowo-skutkowych oraz losów indywidualnych osób sprawia, że niezwykle istotne doświadczenie w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa, przestaje być dla młodych ludzi punktem moralnego odniesienia. A przecież bez zrozumienia i wyciągnięcia wniosków z tego, co wydarzyło się „wtedy”, trudno jest nie powtarzać tych samych błędów „tu i teraz”.

Dlatego w odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia przed nami edukacja młodego pokolenia, tegoroczną Międzynarodową Konferencję Edukacyjną chcielibyśmy poświęcić nowym technologiom wykorzystywanym w nauczaniu o zbrodniach II wojny światowej, które coraz częściej pojawiają się w muzeach i miejscach pamięci. Zależy nam na możliwie szerokim ujęciu zagadnienia z uwzględnieniem perspektywy psychologiczno-socjologicznej, w tym szans i zagrożeń wynikających z wykorzystania nowych technologii w edukacji. Z tego względu program konferencji zawiera zarówno panele dyskusyjne, jak i prezentacje rozwiązań oraz projektów, wdrożonych w ostatnich latach przez muzea i instytucje edukacyjne.

Głęboko wierzymy, że wspólne dyskusje, debaty i wymiana doświadczeń pomogą nam odpowiedzieć na pytania: Czy są granice w używaniu nowych technologii w nauczaniu o ludobójstwach? Jak bezpiecznie z nich korzystać w edukacji o Holokauście i zbrodniach II wojny światowej? Jak powinna wyglądać edukacja o Auschwitz i Holokauście „tu i teraz”?

Osoby, które chcą wziąć udział w konferencji, prosimy o wypełnienie formularza online

PROGRAM KONFERENCJI

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2023 r.  Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie możliwości wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie konferencji w swoich własnych działaniach. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie wysłana do 22 maja 2023 r.

Organizator opłaca zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych oraz wyżywienie. Uczestnicy pokrywają koszty transportu. Językami konferencji są angielski i polski (tłumaczenie symultaniczne). W konferencji może wziąć udział 150 osób.

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: conference2023[at]auschwitz.org

Źródło:https://www.auschwitz.org/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...