niedziela, 19 stycznia, 2025

Nagroda Europejskiego Dziedzictwa / Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie

7 września 2023 roku spektakularna konserwacja ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie otrzymała najważniejszą europejską nagrodę w dziedzinie dziedzictwa kulturowego i naturalnego – Nagrodę Europejskiego Dziedzictwa / Nagrodę Europa Nostra 2023. Ważącą cztery kilogramy brązową plakietę z rąk wiceprezydenta Europa Nostra, prof. Jacka Purchli i sekretarz generalnej Europa Nostra, Sneški Quaedvlieg-Mihailovic, odebrał archiprezbiter bazyliki ksiądz infułat dr Dariusz Raś. Uroczystość jest częścią tegorocznego jubileuszu 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O godzinie 20.00 w bazylice Mariackiej odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody Europejskiego Dziedzictwa / Nagrody Europa Nostra 2023 za konserwację ołtarza Wita Stwosza. Wyrzeźbiony w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergii artystę ołtarz jest powszechnie uznawany za arcydzieło gotyku. Jego drobiazgowa konserwacja, oparta na pogłębionych badaniach, była prowadzona in situ przez ponad 1000 dni i angażowała zespół najlepszych specjalistów z Polski i zagranicy. Po ceremonii w Krakowie zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas międzynarodowej gali, która odbędzie się 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji.

Profesor Jacek Purchla, wiceprezydent Europa Nostra oraz założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, podkreśla nie tylko szczególne miejsce arcydzieła Wita Stwosza w historii sztuki europejskiej, ale fakt dostrzeżenia przez jury Nagrody międzynarodowego wymiaru spektakularnej operacji konserwatorskiej przeprowadzonej w Krakowie. „Zbyt rzadko nasza polska troska o dziedzictwo kulturowe i profesjonalizm naszych konserwatorów dostrzegane są dziś zagranicą. Tegoroczna nagroda to więc nie tylko wielkie wyróżnienie dla Parafii Mariackiej, ale i okazja dla Polski do dzielenia się naszymi dobrymi praktykami w opiece nad skarbami europejskiego dziedzictwa ze wspólnotą międzynarodową. Na propagowaniu takich niezwykłych dzieł, jak krakowski Ołtarz i jego spektakularna konserwacja, polega misja Europa Nostra”.    

Hub Dziedzictwa Europa Nostra w Krakowie (Europa Nostra Heritage Hub in Krakow), regionalne centrum Europa Nostra na Europę Środkowo-Wschodnią, aktualnie świętuje drugi rok funkcjonowania. Z tej okazji 7 września w krakowskiej siedzibie Huba, po uroczystej symbolicznej inauguracji z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego i Sekretarz Generalnej Europa Nostra Sneški Quaedvlieg-Mihailovic, odbyły się dwie dyskusje panelowe ekspertów zajmujących się dziedzictwem z terenu całej Europy. Dotyczyły one kluczowych kwestii aktualnej debaty publicznej z zakresu dziedzictwa i jego szerokiego kontekstu. W ich centrum znalazło się społeczeństwo obywatelskie, na którym skupiona jest działalność Europa Nostra.

tekst, fot: Dr Katarzyna Jagodzińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...