piątek, 22 listopada, 2024

Nagroda im. Oskara Kolberga – znamy laureatów

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło listę laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga. Wśród wyróżnionych znalazła się autorka publikacji, ekspozycji muzealnych i koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Maria Brylak-Załuska.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest artystom tworzącym w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca, a także organizatorom przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorom, mistrzom, naukowcom, badaczom i dokumentalistom, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. Została ustanowiona w 1974 roku i jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce.

Laureatami 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostali:

kategoria I – plastyka i folklor muzyczno-taneczny

  • Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych.

Popowice, Ziemia Wieluńska, woj. łódzkie

  • Henryk Marszał – skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom.

Przewrotne, pogranicze Lasowiaków i Rzeszowiaków, woj. podkarpackie

  • Stanisława Mąka – uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie, wykonuje plastykę obrzędową i tradycyjne formy ludowego zdobnictwa regionu chełmskiego.

Rożdżałów, Chełmskie, woj. lubelskie

  • Genowefa Pabich – wycinankarka z Puszczy Zielonej, wykonuje też tkaniny, palmy, bukiety z papieru, kierce, przekazuje umiejętności młodemu pokoleniu.

Krobia, Kurpie, woj. mazowieckie

  • Bernarda Rość – tkaczka z Podlasia, wykonuje tkaniny dekoracyjne techniką dwuosnowową, o tradycyjnym wzornictwie tematycznym, prowadzi warsztaty w pracowni tkackiej Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia.

Szaciłówka, Białostocczyzna, woj. podlaskie

kategoria II – Mistrz tradycji

  • Maria Grzegorek– mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru, od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli.

Juszczyna, Żywieckie, woj. śląskie

kategoria III – pisarstwo ludowe

  • Andrzej Dziedzina Wiwer – autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich. Szczawnica, Pieniny, woj. małopolskie

kategoria IV – badacze, naukowcy i animatorzy

  • Maria Brylak-Załuska – badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, autorka publikacji, ekspozycji muzealnych, koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, wykładowczyni seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce. Nowy Sącz, woj. małopolskie  
                      
  • Jolanta Danak-Gajda – etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową, artystów, zespoły regionalne na antenie lokalnej i ogólnopolskiej, autorka artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorka konkursów i festiwali folklorystycznych. Łańcut, woj. podkarpackie

kategoria V – kapele ludowe

  • Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
    Zdziłowice Długie, Roztocze, woj. lubelskie                 

kategoria VI – zespoły folklorystyczne

  • Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki”
    Blinów, Roztocze Zachodnie, woj. lubelskie                 
  • Zespół „Gościszowianie”
    Gościszów, woj. dolnośląskie        

kategoria VII – instytucje i organizacje zasłużone w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej

  • Fundacja „Dziedzictwo Nasze”
    Węgorzewo, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...