poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla Polskiej Akademii Umiejętności

Polska Akademia Umiejętności została czternastym Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego.

Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 12 czerwca 2009 r. podjął Uchwałę o ustanowieniu Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Nagroda jest honorowa, przyznawana raz w roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Laureata wyłania, spośród zgłoszonych kandydatów, Kapituła Nagrody, w składzie której znajdują się: Arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Arcybiskup Archidiecezji Poznańskiej, Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


Otwarcie Akademii Umiejętności w Krakowie w 1873; akwarela Juliusza Kossaka

Polska Akademia Umiejętności jest instytucją, której korzenie sięgają utworzonego w 1815 r. Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. W 1872 r. przekształciło się ono w Akademię Umiejętności, a od 1918 r. funkcjonuje jako Polska Akademia Umiejętności. Jest to instytucja naukowa skupiająca w swoim gronie wybitnych badaczy zajmujących się licznymi dyscyplinami naukowymi. Jedną z płaszczyzn badawczych, cieszącą się szczególnym zainteresowaniem członków PAU jest historia Polski.

Przedstawiciele Akademii odegrali istotną rolę m.in. w badaniach sfragistycznych i numizmatycznych obejmujących czasy piastowskie. Czynnymi członkami Akademii Umiejętności byli pierwsi badacze Ostrowa Lednickiego – Marian Sokołowski, który doktoryzował się w 1878 r. na podstawie pracy Ruiny na Ostrowie jeziora Lednicy. Studyum nad budownictwem w przedchrześcijańskich i pierwszych chrześcijańskich wiekach w Polsce, a także Władysław Łuszczkiewicz, autor dokumentacji ilustracyjnej i fotograficznej reliktów lednickiego palatium. Członkinią Akademii była również Klementyna Żurowska, laureatka Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego w 2013 r.

Znaczenie badań prowadzonych przez członków PAU dla poznania dziedzictwa piastowskiego oraz upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii trudno byłoby przecenić. Polska Akademia Umiejętności nieustająco popularyzuje wiedzę i wyniki badań naukowych obejmujących piastowskie dziedzictwo kulturowe.

W związku z jubileuszem 150-lecia przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Akademię Umiejętności uroczyste wręczenie Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego odbędzie się 18 października 2022 r. podczas głównych obchodów rocznicowych w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...