niedziela, 22 grudnia, 2024

Nagrody Artystyczne przyznane

Profesor Lex Drewiński, Jakub Skrzywanek oraz Małgorzata Narożna to tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin.

Nagroda Artystyczna wręczana jest już od 1991 roku szczecińskim twórcom i animatorom kultury. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, za całokształt działalności artystycznej kandydata oraz innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury.

W tym roku laureatami wyróżnienia zostali:

–  za całokształt działalności artystycznej – Prof. Lex Drewiński

Jeden z najwybitniejszych plakacistów na świecie, laureat ponad dwustu nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych, honorowy Ambasador Szczecina, wykładowca akademicki, wielki znawca historii, zabytków i architektury Szczecina. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, a w latach 1992-2017 był profesorem Katedry Projektowania Graficznego w Fachhochschule Potsdam w Niemczech.

Lex Drewiński słynie z prostego i niezwykle silnego w wymowie „inteligentnego skrótu“, a jego zasada w tworzeniu plakatów brzmi: w plakacie odejmować znaczy dodawać. Opowiedzieć w wielkim skrócie o tematach i problemach ludzkości, które są rozumiane pod każdą szerokością geograficzną, to wielki dar Pana profesora. Od lat 80. XX wieku zrealizował ponad 70 wystaw indywidualnych w miastach wielu kontynentów. Bierze również udział w niemal wszystkich najważniejszych wystawach i prezentacjach jak np. festiwale, biennale, triennale, quadriennale plakatu na świecie; jego prace są w zbiorach muzealnych na całym świecie, od Lublina, Zurychu po Los Angeles i Meksyk.

–  za istotne osiągnięcie artystyczne w 2022 roku – Jakub Skrzywanek

Reżyser teatralny, autor tekstów, twórca instalacji performatywnych. Od stycznia 2022 roku dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Autor dramatów „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905” oraz „To my jesteśmy przyszłością!”. Jakub Skrzywanek jest bez wątpienia jednym z najodważniejszych reżyserów młodego pokolenia. W ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego zapoczątkował „Tryptyk o przemocy”, który otwierał przygotowany w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl „Mein Kampf”, podejmujący polemikę z nazistowskim manifestem. Sztuka została pozytywnie odebrana m.in. przez Financial Times, New York Times, Der Freitag, Jerusalem Post, czy L’Espresso, była także prezentowana na międzynarodowych festiwalach (m.in Bergman Festival w Sztokholmie).

W 2022 r. największymi sukcesami Jakuba Skrzywanka były:


  – reżyseria spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, zaprezentowanego na wielu  festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.

  – zdobycie Paszportu Polityki w kategorii Teatr.

– Laur Konrada nagroda główna prestiżowego 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

– za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku – Małgorzata Narożna

Absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, laureatka nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY z 2018 r., w kategorii upowszechnianie czytelnictwa. Od 2014 roku działa w stworzonej przez siebie klubo-księgarni Fika, która w krótkim okresie wrosła w tkankę miasta. W Fice realizuje różnorodne projekty edukacyjne, kulturalne  promując czytelnictwo, W 2022 roku Małgorzata Narożna zorganizowała pierwszą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie, wyjątkowego i niespotykanego dotąd w naszym mieście festiwalu literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego uczestnicy spotkali się z zaproszonymi z całej Polski pisarzami i ilustratorami, brali udział w warsztatach i spacerach po mieście.

Tradycyjnie już, razem z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin, przyznany został również tytuł Mecenasa Kultury. Otrzymać go mogły osoby lub firmy, bez których często realizacja przedsięwzięć o charakterze artystycznym byłaby właściwie niemożliwa. To sponsorzy, biznesmeni albo po prostu osoby prywatne, które wspomagają finansowo szczecińskich twórców.

Zgodnie z rekomendacją Prezydenckiej Rady Kultury, tytuł Mecenasa Kultury za 2022 rok został przyznany firmie  Tomaszewicz Development Sp. z o.o.

Tomaszewicz Development Sp. z o.o.to renomowana firma budowlana i developerska, działająca nie tylko na terenie Szczecina, ale i województwa. Dzięki ich zaangażowaniu, tworzenie wysokiej jakości mieszkań idzie w parze z wspieraniem kulturalnych projektów, które promują stolicę Pomorza Zachodniego. Tomaszewicz Development Sp. z o.o. to nie tylko firma budowlana, ale również prawdziwy mecenas kultury, kontynuujący swoje zaangażowanie w promocję kultury i sztuki. Szczególnie wartościowe było ich znaczące wsparcie dla produkcji filmu pełnometrażowego „Miasto nocą” – „Historia Szczecińskiego Rzeźnika”

Tekst: Marta Kufel, Centrum Informacji Miasta

Urząd Miasta Szczecin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...