niedziela, 22 grudnia, 2024

Nagrody Splendor Gedanensis za 2020 rok przyznane

Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Gdańsku i dziennikarski duet Dorota Karaś i Marek Sterlingow z Nagrodami Miasta Gdańska Splendor Gedanensis. Mecenasem Kultury za 2020 rok została Stocznia Cesarska Development. Najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnienia w dziedzinie kultury przyznano 15 marca podczas skromnej uroczystości transmitowanej online z Klubu Żak. 

W tym roku do Nagród Splendor Gedanensis wpłynęło 27 kandydatur. Kapituła wybrała 10 osób reprezentujących bardzo różne dziedziny szeroko rozumianej kultury.

Gdańsk jest niezwykle bogatym miastem i nie mam na myśli zasobów finansowych czy choćby najwspanialszych zabytków. Mam na myśli gdańszczanki i gdańszczan. Wśród mieszkańców miasta są wybitni uczeni, wybitni inżynierowie, społecznicy, prawnicy oraz artyści. Już od dawna podkreślamy, jak ważna jest kultura w naszym mieście. Honorujemy artystów nagrodami, medalami i stypendiami. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, widzimy potrzeby twórców. Gdańsk widzi artystów, okazuje im szacunek. Gdańsk artystów kocha

podkreśla Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska.

Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem Andrzeja Stelmasiewicza, w której skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciele prezydenta Gdańska, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele gdańskich mediów.

Nagrody otrzymali w tym roku:

  • ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP za rewitalizację i ochronę dziedzictwa kulturowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
  • Dorota Karaś i Marek Sterlingow, dziennikarski duet, za pasjonującą i doskonale udokumentowaną książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju” wydaną przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
  • Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, za wirtuozerię i popularyzację muzyki carillonowej, które przyczyniły się do wpisania gdańskiej kultury carillonowej na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Mecenasem Kultury Gdańska została Stocznia Cesarska Development – wybrana za udostępnienie terenów postoczniowych i wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez młodych artystów w WL4Mleczny Piotr czy CUMY – inicjatywę młodych projektantów i rzemieślników.


Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, mat. Klub Żak, CC BY 3.0

Monika Kaźmierczak to teoretyczka muzyki i dyrygentka chóralna, ale przede wszystkim carillonistka miasta Gdańsk i aktywna popularyzatorka instrumentu składającego się z kilkudziesięciu dzwonów.

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej po kierunkach teorii muzyki, muzyki kościelnej oraz dyrygentury chóralnej. Ukończyła także Niderlandzką Szkołę Carillonową w Amersfoort. Naukę gry na carillonie rozpoczęła w 2000 roku podczas kursów u Gerta Oldenbeuvinga organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. „Po »Wlazł kotek na płotek« nie może poznać czerwonych piątych palców. Po fudze Bacha robi się jej dwadzieścia pęcherzy. Stare zimowe rękawiczki, które zakłada dla ochrony, przecierają się na wylot” opisywała początki nauki gdańskiej carillonistki Magdalena Grzebałkowska.

Dzisiaj w macierzystej uczelni uczy m.in. carillonu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Od 2018 roku nominalnie pełni funkcję carillonistki miejskiej. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. Gdański Festiwal Carillonowy) i sama koncertuje w Polsce i na świecie.

Została nagrodzona za wirtuozerię i popularyzację kultury carillionowej poprzez różnorodność koncertów gdańskich carillonów oraz za starania o wpisanie jej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.


ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, mat. Klub Żak, CC BY 3.0

Ksiądz Prałat Ireneusz Bradtke w latach 1993 – 2009 kierował odradzającą się Caritas Archidiecezji Gdańskiej, gdzie dał się poznać jako sprawny menedżer i wizjoner, który zbudował struktury i animował działalność charytatywną tej ważnej instytucji kościelnej. W przeszłości kapelan w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie, a także Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, od grudnia 2015 jest proboszczem parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku i gospodarzem najcenniejszego gdańskiego zabytku architektury, czyli konkatedralnej Bazyliki Mariackiej.

Nagrodzony za gruntowną renowację jednej z ikon Gdańska – niemal 700-letniej Bazyliki Mariackiej. Zakres prac zrealizowanych od momentu objęcia przez niego funkcji proboszcza, a sfinalizowanych do końca 2020 r., jest największy od czasów odbudowy Bazyliki po drugiej wojnie światowej. Dzięki tym działaniom bezcenny zabytek, słusznie zwany Koroną Miasta Gdańska, odzyskał należne sobie piękno. Wpłynęło to w kapitalny sposób na poprawę estetyki, wartości zabytkowych i atrakcyjności turystycznej całego zespołu urbanistycznego Głównego Miasta Gdańska. Bazylika Mariacka została ponadto przystosowana do nowych funkcji kulturalnych dzięki stworzeniu nowoczesnej multimedialnej sali wystawowej w pomieszczeniach dawnej kotłowni.


Dorota Karaś i Marek Sterlingow, mat. Klub Żak, CC BY 3.0

Dorota Karaś, dziennikarka Gazety Wyborczej w Gdańsku, jej teksty ukazują się w Wysokich Obcasach i Dużym formacie. Autorka książek „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”. Jest Laureatką Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury, którą otrzymała m.in. za „kunszt warsztatu i niezwykłą estetykę prac” za książki poświęcone Zbyszkowi Cybulskiemu i Annie Walentynowicz.

Marek Sterlingow, dziennikarz przez lata związany z redakcją Gazety Wyborczej w Gdańsku. Były korespondent wojenny w Afganistanie, a następnie szef wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk. Pisał m.in. do Przekroju, Forbes`a i Polityki. Były redaktor naczelny magazynu Pomorskie. Współautor „Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych”.

Nagrodzeni za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju”, która jest nie tylko rzetelnym biograficznym śledztwem, ale i wciągającą opowieścią o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

Książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” znalazła się na liście 11 najlepszych książek 2020 roku wg tygodnika Polityka, otrzymała Grand Press publiczności w kategorii „książka reporterska roku 2020”. Także wielu blogerów piszących o literaturze w swoich rocznych podsumowania odnotowało fakt wydania książki, jako jedno z ważniejszych wydarzeń ubiegło roku.

Do Nagrody za osiągnięcia w 2020 nominowani byli także: Filip Berkowicz, Bogna Burska, Rafał Kłoczko, Anna Królikiewicz, Piotr Pawlak, Andrzej Szadejko i Katarzyna Warzecha.

Nominowani do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za 2020 rok byli także: Energa S.A., Grupa LOTOS S.A. i ZIAJA Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o.


Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę „Splendor Gedanensis”. 

Przez wiele lat laureaci otrzymywali tylko dyplomy. Z czasem dołączono do nich również gratyfikację finansową. Obecnie wysokość nagrody to 20 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...