poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Najciekawsze gdańskie fotografie 2021 roku na wystawie czasowej

Co mają z sobą wspólnego gdańszczanie w tramwaju, otwarcie NOMUS’a i „Dolarowiec”? To trzy z dwunastu najciekawszych zdjęć nagrodzonych w konkursie fotograficznym Muzeum Gdańska „Mój Gdańsk 2021”. Zdjęcia można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta do 14 marca 2022 roku.

Z nadesłanych blisko 400 prac Muzeum Gdańska nagrodziło i wyróżniło 12 fotografii przedstawiających Gdańsk i jego mieszkańców w 2021 roku. W ubiegłorocznej odsłonie konkursu obowiązywały 4 kategorie, tj. „Kultura”, „Gdańszczanie”, „Wydarzenia z życia miasta” i „Gdańsk nieznany”.

– Mój Gdańsk to konkurs adresowany do osób zainteresowanych uwiecznianiem wszystkich odsłon życia codziennego naszego miasta. Niezależnie od tego czy fotografia to nasza pasja, czy też zajmujemy się nią profesjonalnie, każdy może pomóc naszemu Muzeum pełnić jedno z jego zadań, polegającym na sprawowaniu funkcji kronikarza miasta. Zdjęcia konkursowe zostaną zaprezentowane w formie wystawy, ale również znajdą się w publikacjach wydawanych przez nasze Muzeum, np. Kronice Gdańska, czy Historiach Gdańskich Dzielnic – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Pod tym kątem zmieniliśmy również kryteria trzeciej edycji konkursu. Przez najbliższe lata, w ramach konkursu będziemy przyjmować fotografie przedstawiające ludzi, wydarzenia oraz dzielnice Gdańska.

12 nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie fotografii zostało zaprezentowanych na wystawie czasowej w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

„Mój kawałeczek historii”. Jak powstały fotografie?

W konkursie nadesłano zdjęcia z całej Polski. Jeden z laureatów na stałe mieszka w Zakopanem. Niektóre ze zdjęć zostały wykonane przypadkiem, ale były również takie, które powstały przy współudziale gdańszczanek i gdańszczan. „Wystawa” Andrzeja Tużnika, czyli fotografia która zwyciężyło w kategorii „Kultura”, powstała przypadkiem.

– Udało mi się uchwycić kawałek historii w jej najgłębszej warstwie. Na zdjęciu widoczny jest Pomnik Poległych Stoczniowców nawiązujący do Grudnia’80. Następnie jest tzw. „zdjęcie w zdjęciu”, czyli sytuacja uchwycona przez innego fotografia. Dopiero na samym końcu jest moje zdjęcie. Tak powstał „mój kawałeczek historii” – moja fotografia. Nie spodziewałem się, że uda mi się wykonać takie podczas przypadkowej wizyty w Muzeum – mówił Andrzej Tużnik.   

Jakub Steinborn, zwycięzca w kategorii „Gdańszczanie” fotografowaniu poświęcił cały styczniowy dzień. Tak powstało „Linią nr 8”.

– Zdjęcie wykonałem w okolicy Placu Solidarności. Szukałem inspiracji w zamykaniu zdjęć w pewnych sztywnych ramach i symetrii. Paradoksalnie i zupełnie przypadkiem znalazłem je w tramwaju. Dopiero po czasie odkryłem jak wiele rzeczy zagrało w tym zdjęciu, np. ubrania pasażerów i ich zachowania – mówił Jakub Steinborn.

Jeszcze ciekawszą historię ma „Dolarowiec” Hanny Pałczyńskiej. Zdjęcie, które zdobyło III miejsce w kategorii „Gdańszczanie”, zostało zaaranżowane.

– Codziennie widzę „Dolarowca”. Zawsze intrygowała mnie jego forma. Któregoś razu w kuchni, to był wietrzny dzień, zobaczyłam otwarte okno i firanę. Pomyślałem sobie, że chciałabym w tych oknach zobaczyć ludzi i poznać sąsiadów. Mimo tego, że był to czas lockdownu, poszłam do każdego z mieszkań i poprosiłam mieszkańców budynku, aby zapozowali do wspólnego zdjęcia w niedzielę o 13.15. Wszyscy podeszli do tego projektu z entuzjazmem. Tak powstało moje zdjęcie, które zgłosiłam konkursu „Mój Gdańsk” – mówiła Hanna Pałczyńska.

Wystawę w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta można zwiedzać do 14 marca 2022 roku. Informacje o zasadach wstępu można znaleźć w zakładce Ratusza Głównego Miasta na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

LISTA LAUREATÓW

Kategoria: Kultura

W kategorii „Kultura” wyróżniono dwie ze 108 nadesłanych prac:

  • I miejsce: Andrzej Tuźnik – „Wystawa”
  • II miejsce: Nikola Stępień – „Koncert na żywo”

Kategoria: Gdańszczanie

W kategorii „Gdańszczanie” nadesłano 53 zdjęcia. Nagrodzono 3 prace i przyznano jedno wyróżnienie. Zwyciężyło zdjęcie ilustrujące gdańszczan w tramwaju nr 8. Wyróżniono zdjęcie pracownika spółki zajmującej się likwidacją odpadów niebezpiecznych podczas odbioru odpadów ze Szpitala Wojewódzkiego.

  • I miejsce: Jakub Steinborn – „Linią numer 8”
  • II miejsce: Zuzanna Melka – „Światek Czesława Podleśnego”
  • III miejsce: Hanna Pałczyńska – „Dolarowiec”
  • Wyróżnienie: Jakub Rybicki – „Wojownik”

Kategoria: Wydarzenia z życia miasta

W kategorii „Wydarzenia z życia miasta” nadesłano 56 zdjęć. Narodzono trzy prace. Zwyciężyła fotografia z przedostatniej rozprawy warszawskich aktywistów, którzy obalili pomnik ks. Prałata Henryka Jankowskiego.

  • I miejsce: Paweł Wróblewski – „Rozprawa”
  • II miejsce: Paweł Wróblewski – „Wróciłem”
  • III miejsce: Witold Bianga – „Granica człowieczeństwa”

Kategoria: Gdańsk nieznany

Najbardziej popularną kategorią w tym roku okazała się kategoria „Gdańsk nieznany”. Nadesłano w niej 160 zdjęć. Jury najwyżej oceniło pracę przedstawiającą odcinek ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce.

  • I miejsce: Małgorzata Szura–Piwnik – „Na zakręcie”
  • II miejsce: Mateusz Koc – „Pośród tajemnic”
  • III miejsce: Grzegorz Tatar – „Ropa naftowa”

Podczas inauguracji konkursu ogłoszono również nowe zasady trzeciej edycji konkursu na 2022 rok.

– Zmiany w prowadzonym przez Muzeum Gdańska konkursie mają na celu wzbudzenie w gdańszczankach i gdańszczanach poczucia świadomości o znaczeniu fotografii dla dokumentowania życia codziennego naszego miasta, jego mieszkańców i architektury – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Dwie pierwsze edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do obu konkursów zgłoszono blisko 600 zdjęć. W trzeciej, idąc również za głosami uczestników, postanowiliśmy zmienić zasady tak, by je uprościć i osiągnąć długofalowy cel budując kolekcję współczesnej fotografii związanej z Gdańskiem.

Najważniejszą zmianą są nowe kategorie zdjęć, które można nadesłać w konkursie. Ostatecznie zdecydowano się na trzy, z czego dwie już znane. Nowa propozycja to zachęta do fotografowania każdego gdańskiego zakamarka.

  • „Ludzie” (dawniej: „Gdańszczanie”) – portrety zarówno tych zwykłych, jak i całkiem niezwyczajnych mieszkańców Gdańska
  • „Wydarzenia” (dawniej „Wydarzenia z życia miasta”) – ważne dla miasta lub autora fotografii chwile
  • „Dzielnice” – zdjęcia pokazujące Gdańsk taki, jakiego nie znajdzie się w przewodniku turystycznym czy też na pocztówkach. Mniej znane dzielnice, miejsca znajdujące się poza historycznym centrum.

W przeciwieństwie do poprzednich edycji będzie można nadsyłać zdjęcia wykonane w przeciągu ostatnich lat, a nie roku kalendarzowego, w którym odbywa się konkurs. Każdy uczestnik będzie mógł przesłać łącznie do 10. Wcześniej można było zgłosić jedynie 3 fotografie.

Wystawa fotograficzna pod koniec roku

Dotychczas edycje konkursów odbywały się w okresie końca lutego do końca października, a nagrodzone prace prezentowano w formie mini-wystawy w następnym roku kalendarzowym. Nową wystawę pokonkursową zobaczymy już w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Ratuszu Głównego Miasta. Obejmie ona nie tylko kilkanaście nagrodzonych, ale także kilkadziesiąt najciekawszych prac nadesłanych w trzeciej edycji konkursu.

Począwszy od czwartej edycji Mój Gdańsk przewidzianej na 2023 rok, konkurs będzie rozpoczynał się 1 stycznia i potrwa do końca października.

Jak wziąć udział?

Do 31 października 2022 roku należy nadesłać do 10 zdjęć na adres mailowy mojgdansk@muzeumgdansk.pl o minimalnym wymiarze krótszego boku, wynoszącym 3500 pikseli i rozdzielczości 300 DPI. Zdjęcia powinny zostać wykonane w okresie 2016-2022 roku.

Autorzy 3 najlepszych prac w każdej z kategorii otrzymają nagrody finansowe i osobną przestrzeń dla swoich fotografii na wystawie czasowej. Wyróżnione przez Jury Konkursu prace zostaną również zaprezentowane na wystawie czasowej.

Konkurs jest adresowany przede wszystkim do pół-profesjonalnych fotografów i fotografów amatorów dysponujących sprzętem fotograficznym. Zdjęcia wykonane za pomocą telefonów komórkowych nie będą mogły wziąć udziału w konkursie fotograficznym Mój Gdańsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...