środa, 23 kwietnia, 2025

Natura ciekawości

Wystawa prac Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i zbiory wilanowskie | 28 czerwca – 6 października

To będzie dialog teraźniejszości z przeszłością – muzealne obiekty z kolekcji wilanowskiej, pochodzące z różnych epok i kręgów kulturowych, spotkają się na jednej wystawie z pracami graficznymi stworzonymi przez współczesną artystkę Agnieszkę Cieślińską-Kawecką. Prezentowane obiekty łączy zdolność do wzbudzania emocji, a te otwierają drogę do poszukiwań nowych znaczeń i wartości. Wystawa jest wspólnym wydarzeniem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Prof. Dorota Folga-Januszewska, kuratorka wystawy „Natura ciekawości”

„Muzealnicy opracowujący rozmaite zbiory i zanurzeni nierzadko w „dawnych” kolekcjach, odkryli już wiele lat temu, że wprowadzenie dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej do muzeum prezentującego sztukę dawnych okresów – ożywia reakcję odbiorców, jest właśnie stymulacją ciekawości”.

Taki jest też cel wystawy – obudzić ciekawość, a sprzyja temu unikatowy, autorski sposób tworzenia grafiki. Agnieszka Cieślińska-Kawecka w rozmowie z kuratorką wystawy wyjaśnia jak powstają jej prace: „w procesie tworzenia odbitki łączę kilka matryc przygotowanych w różnych technikach. Przyklejam bibuły na niektórych częściach pracy. Ponownie nadrukowuję matrycę, maluję bezpośrednio na papierze odbitki graficznej i ponownie drukuję kolejną warstwę rysunku”. Połączenie znaków graficznych i niekojarzonych z nimi wcześniej kształtów ma przywołać dawne wspomnienia, ale w innym niż dotychczas kontekście. Podobne znaczenie mają wprowadzane do nich przedmioty.

Artystka podjęła dialog także z przeszłością Wilanowa – muzeum, które obfituje w kolekcjonerskie artefakty, kurioza. Zbieranie ich przez kolejnych właścicieli dawnej królewskiej rezydencji miało służyć edukacji społeczeństwa i podtrzymywać ducha narodu pozbawionego państwa.

Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie:

„Zbieranie kuriozów niosło przesłanie otwartości na to, co odmienne i niezwykłe. Cechowało kolekcjonerów wilanowskich – osoby ciekawe świata i zjawisk odmiennych od otoczenia. Eksponowanie kuriozów jest wciąż manifestem intelektualnej niezależności o pedagogicznym zabarwieniu”.

Wystawa „Natura ciekawości” jest elementem obchodów 220-lecia utworzenia muzeum w pałacu wilanowskim, udostępnienia publiczności historycznych wnętrz i zbiorów przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę z Lubomirskich Potockich. 5 sierpnia 1805 roku pojawił się pierwszy wpis do księgi osób zwiedzających muzeum. Zdanie zapisane mosiężnymi literami w progu wejścia do galerii pałacowej: Cunctis patet ingressus [Wstęp wolny dla wszystkich (stanów)] jest trwałym wyznacznikiem i mottem naszej pracy – wobec sztuki wszyscy jesteśmy równi i wszystkie opinie o niej są równoważne.

Wystawa „Natura ciekawości” będzie otwarta od 28 czerwca do 6 października 2024 roku. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowało również bogaty program edukacyjny.

Serdecznie zapraszamy!

Monika Tyc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...