Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podali, że od 1 lutego będą mogły już być otwarte muzea i galerie sztuki. Muszą jednak funkcjonować przy zachowaniu reżimu sanitarnego (czyli na każdą osobę powinno przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych).
Osobny komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udostępniając na swojej stronie aktualne wytyczne dotyczące bezpiecznego otwarcia instytucji.
„Decyzja o otwarciu – w rygorze sanitarnym – muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum. Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych.
W związku z powyższym, przypominamy, że:
1. Decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami.
2. Wytyczne dotyczące działalności muzeów i galerii w warunkach pandemii, pozostają aktualne – zapoznać się można z nimi pod linkiem https://www.gov.pl/web/kultura/muzea-i-galerie-sztuki.
3. Zasady pracy muzeów i galerii sztuki powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób, mogących uczestniczących w stacjonarnych formach aktywności.
Przypominamy jednocześnie, że pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności. Decyzje dotyczące ewentualnego ich otwarcia dla widzów i odwiedzających podejmuje minister zdrowia w oparciu o szczegółową analizę sytuacji epidemicznej”.