Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował cykl wykładów skierowanych do organizatorów wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, w tym także Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wykłady poświęcone są tematom, z którymi może spotkać się pomysłodawca i organizator wydarzenia związanego z dziedzictwem, historią, tradycją i kulturą. Cykl prowadzi wieloletnia dziennikarka kulturalna radiowej „Trójki” Katarzyna Borowiecka.
1. Jak ciekawie mówić o dziedzictwie w mediach społecznościowych?
Media społecznościowe mają coraz większy wpływ na kształtowanie naszych opinii i przepływ informacji, a ich rola w promocji i upowszechnianiu wiedzy jest nie do przecenienia, to wiemy wszyscy. O tym „jak ciekawie mówić o dziedzictwie” by być słyszanym, dowiemy się na przykładzie cieszącego się ogromną popularnością profilu facebook’owego prowadzonego przez dr hab. Monikę Bogdanowską, Małopolską Wojewódzką Konserwator Zabytków.
2. Jak zachęcić Wolontariuszy do udziału w EDD?
Dr Michał Laszczkowski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego opowie o roli wolontariatu w działaniach na rzecz ochrony zabytków, a przede wszystkim o tym kogo i w jaki sposób możemy oczarować naszą pasją i entuzjazmem, realizując jednocześnie szczytne cele.
3. Jak zorganizować wydarzenie w zrewitalizowanej przestrzeni?
O tym, jak zachęcić do zainteresowania się dziedzictwem kulturowym własnego regionu i ukazać na nowo zrewitalizowane przestrzenie poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń opowiedzą Maria Badeńska-Stapp – Miejski Konserwator Zabytków w Żyrardowie i Jacek Grzonkowski – Dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa.
Podcasty znajdują się na stronie www.edd.nid.pl oraz na kanale YouTube TV NID.