sobota, 4 maja, 2024

Pogrzeby w czasach prehistorii

Czy grzebanie zmarłych było praktykowane przez neandertalczyków, czy jest to innowacja specyficzna dla naszego gatunku? Istnieją oznaki przemawiające za pierwszą hipotezą, choć dotąd niektórzy naukowcy byli w tej kwestii sceptyczni…

W grudniowym numerze czasopisma Scientific Reports opublikowano wyniki badań, z których wynika, że już ponad 40 tysięcy lat temu rodziny chowały swoich zmarłych. Badania przeprowadził – po raz pierwszy w Europie – multidyscyplinarny zespół, w skład którego weszli przede wszystkim badacze z paryskiego laboratorium Muzeum Historii Naturalnej.

W Eurazji znaleziono już dziesiątki zakopanych szkieletów neandertalczyków. Niektórzy naukowcy wnioskowali, że – tak jak my – neandertalczycy chowali swoich zmarłych. Inni byli sceptyczni, ponieważ większość prowadzonych w XX wieku wykopalisk nie była prowadzona zgodnie z obecnymi standardami jakości.

W tym kontekście międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez paleoantropologów Antoine Balzeau z CNRS i Narodowego Muzeum Historii Naturalnej oraz Asiera Gómez-Olivencia z Uniwersytetu Kraju Basków (Hiszpania) ponownie przeanalizował szkielet 2-letniego dziecka znaleziony kilkadziesiąt lat temu w La Ferrassie w Dordonii. Naukowcy zbadali dogłębnie stan zachowania kości i jeszcze raz pojechali do La Ferrassie w nadziei znalezienia innych fragmentów szkieletu. Niestety, ta misja nie zakończyła się sukcesem, ale wizyta w terenie w połączeniu z analizą notatek wcześniejszych badaczy umożliwiła odtworzenie i zinterpretowanie rozmieszczenia ludzkich szczątków.

Naukowcy wykazali, że szkielet spoczywał w warstwie osadu nachylonej w kierunku zachodnim, podczas gdy pozostałe warstwy stratygraficzne stanowiska są nachylone w kierunku północnym. Stan zachowania ludzkich kości, dużo lepszy niż znalezionych w pobliżu kości zwierzęcych, wskazuje na szybki pochówek po śmierci. Ponadto stwierdzono, że maleńka kość, zidentyfikowana jako ludzka, ma około 41 000 lat. Ciało dwuletniego neandertalczyka zostało więc złożone w jamie wykopanej w warstwie osadowej, prawdopodobnie 41 000 lat temu. Aby jednak odtworzyć chronologię i zasięg geograficzny praktyk pochówku neandertalczyków, konieczne będą dalsze badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...