środa, 22 stycznia, 2025

NID skanuje i udostępnia

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje projekt „Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków, grobów i cmentarzy wojennych”, którego efektem będzie zeskanowanie i udostępnienie ponad 1,3 mln dokumentów dotyczących dziedzictwa kulturowego. Ponad 700 000 dokumentów z tego zbioru znajduje się już na portalu zabytek.pl

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Ma na celu cyfryzację dokumentów znajdujących się w archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa (kart ewidencyjnych, zdjęć, map, planów, schematów, rycin) oraz udostępnienie ich online. Projektem objęte są wszystkie obiekty nieruchome oraz archeologiczne wpisane do Krajowej Ewidencji Zabytków oraz karty ewidencyjne grobów i cmentarzy wojennych znajdujące się w archiwum urzędów wojewódzkich. Prace wykonywane są za pomocą skanera 3D, który pozwala na odwzorowanie przestrzenne obiektów.

W ramach projektu Narodowy Instytut Dziedzictwa utworzył dedykowany serwis zabytek.pl, w którym udostępniane są informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami i treściami multimedialnymi. Odwiedzający mogą tam obejrzeć archiwalne i obecne zdjęcia obiektów, skany dokumentacji z krajowej ewidencji zabytków, modele 3D, zdjęcia panoramiczne, a nawet gotowe plany wycieczek. Obecnie na portalu udostępniono już ponad 700 tysięcy dokumentów. Portal umożliwia także zgłoszenie zagrożonych zabytków do lokalnego konserwatora zabytków.

Projekt będzie realizowany do 30 września br.


Wartość projektu “Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków, grobów i cmentarzy wojennych” została oszacowana na 37 264 029,10 zł, z czego 31 536 547,82 zł pochodzi z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Oś Priorytetowa II – E-administracja i otwarty rząd, Działanie 2.3 – Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Poddziałanie 2.3.2 – Cyfrowe udostępnianie zasobów kultury. Pozostała część została przekazana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...