środa, 22 stycznia, 2025

NID zaprasza na szkolenia online

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił platformę e-szkoleniową dla zainteresowanych tematem zarządzania dziedzictwem i wykorzystania w pełni jego potencjału. Dostęp do szkoleń i wszystkich materiałów jest bezpłatny, należy się jednak zarejestrować.

Na platformie dostępnych jest już 7 e-szkoleń. W przyszłości mają pojawić się kolejne, planowane jest także uruchomienie webinarów, seminariów i warsztatów online z ekspertami.

Udostępnione na platformie NID szkolenia i materiały mogą być przydatne nie tylko muzealnikom, ale także urzędnikom gminnym (odpowiedzialnym za zabytki, rozwój, planowanie przestrzenne, promocję i edukację), pracownikom lokalnych instytucji kultury i ośrodków muzealnych, organizacjom pozarządowym, liderom lokalnym, a także przedsiębiorcom.

Aktualnie na platformie dostępne są szkolenia poruszające następujące tematy:

1. Prawo ochrony zabytków: omówienie podstawowych pojęć z zakresu ochrony zabytków, formy ochrony zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem wpisu do rejestru zabytków i wynikających z niego skutków prawnych, gminnej ewidencji zabytków, prawa i obowiązki gmin w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, problematyka funkcjonowania gminnej ewidencji zabytków.
2. Realizacja projektów i źródła finansowania: szerokie omówienie źródeł finansowania dla projektów twardych (inwestycyjnych) i miękkich (promocyjnych, społecznych itp.), związanych z dziedzictwem – przygotowywanie projektów i pisanie wniosków w kontekście wymagań zawartych w dokumentacji konkursowej.
3. Edukacja o dziedzictwie kulturowym: omówienie narzędzi edukacyjnych i sposobu ich tworzenia, także jako elementu oferty turystycznej (m.in. questing, ekomuzea, szlaki dziedzictwa itd.).
4. Dziedzictwo w planowaniu strategicznym gminy: jak uwzględniać dziedzictwo w tworzeniu strategii lokalnych. Prezentacja możliwych ścieżek.  Gminny program opieki nad zabytkami i jego powiązania z dokumentami strategicznymi. Diagnoza barier i budowanie celów związanych z dziedzictwem (możliwe modele i podejścia).
5. Dziedzictwo w planowaniu przestrzennym: jak uwzględnić dziedzictwo kulturowe w dokumentach planowania przestrzennego – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, gminnym programie rewitalizacji i miejscowym planie rewitalizacji; w jakim celu i jak opracować studium ochrony wartości kulturowych gminy; jak przygotować i do czego wykorzystać gminny program opieki nad zabytkami.
6. Jak angażować społeczność lokalną: rodzaje i metody działań partycypacyjnych, korzyści ze zwiększania zaangażowania mieszkańców w decyzje i projekty związane z dziedzictwem. 
7. Dziedzictwo w rewitalizacji: narzędzia rewitalizacji, etapy planowania i wdrażania, przygotowanie dobrego programu rewitalizacji i odpowiednie ujmowanie w nim dziedzictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...