piątek, 19 kwietnia, 2024

Nie możesz iść do muzeum? Posłuchaj podcastu Gablotki!

Możliwość bezpośredniego uczestnictwa w kulturze jest od dłuższego czasu znacznie ograniczona. Nie można się na przykład swobodnie wybrać do muzeum. Dla tych, którzy chcą pozostać w stałym kontakcie z kulturą i sztuką istnieje kilka alternatyw. Jedną z nich jest podcast popularnonaukowy Gablotki o polskich muzeach i ich kolekcjach.

Kolejne odcinki podcastu przybliżają historie muzeów rozsianych po całej Polsce, często tych, które znajdują się poza głównymi turystycznymi szlakami. Losy ich zbiorów oraz ludzi, którzy są z nimi związani to fascynujące opowieści, czasami nieoczywiste, a czasami bardzo życiowe.

Wyszukuje je i opowiada w podcaście historyczka sztuki, Martyna Kliks. Doświadczenie, które zdobyła między innymi prowadząc wykłady i warsztaty w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, Nocy Muzeów czy Dnia Wolnej Sztuki, sprawia, że historie muzeów stają się wciągającymi opowieściami o niebanalnych przedmiotach, istotnych zjawiskach i ciekawych ludziach.

Każdy odcinek Gablotek jest solidną dawką wiedzy. Może być punktem wyjścia do dalszych poszukiwań, inspiracją do odwiedzenia muzeów, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne. A jeśli opowiada o muzeum, którego zbiory są słuchaczom znane, to można go potraktować jako dobry pretekst do sentymentalnej podróży w przeszłość.

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, o którym można posłuchać w 5 odcinku podcastu

Do tej pory opublikowane zostały 23 odcinki podcastu, w których przedstawione są zbiory ponad 30 muzeów z całej Polski. Bohaterami odcinków są m.in. Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem czy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Do wysłuchania są też odcinki poświęcone konkretnym eksponatom, m.in. Dziewczynie w ramie obrazu Rembrandta czy Bajce zimowej Ferdynanda Ruszczyca oraz odcinek specjalny podsumowujący sytuację muzeów w pandemii.

Podcastu można słuchać na najpopularniejszych platformach i w aplikacjach do słuchania podcastów m.in. na Spotify, w Apple Podcasts czy na Youtube. Odcinki pojawiają się regularnie, raz w tygodniu. Podcast ma także swoją stronę na Facebooku oraz Instagrama, można tam znaleźć zdjęcia ilustrujące treść odcinków, a także polecane książki i trochę podcastowej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...