Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”, jakim będzie wykład zatytułowany „Nie tylko wystawa – Iwaszkiewicz i zamek w Sandomierzu” – który wygłosi dr hab. Mikołaj Getka-Kenig prof. PAN, – dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wykładowi towarzyszyć będzie promocja katalogu wystawy Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza.
Wydarzenie odbędzie się 29 stycznia 2025 r. (środa) o godz. 16.30 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
Po wykładzie odbędzie się kolejne już kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
……………………………………………………………………………………………………
Głównym założeniem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na istniejące do dzisiaj ślady, jakie pozostawił na sandomierskiej ścieżce swojego życia oraz twórczej działalności literackiej – pisarz, poeta i eseista Jarosław Iwaszkiewicz (1894 – 1980). Warto zaznaczyć, że celem tej wystawy jest również uczczenie wypadającej w 2024 roku 130. rocznicy jego urodzin. Wystawa ma charakter monograficzny i zajmuje aż trzy sale.
Na ekspozycji przedstawiona została rekonstrukcja wystawy, która znajdowała się w nieistniejącym już dzisiaj Oddziale Literatury oraz zaprezentowana została działalność Działu Literatury na przestrzeni lat. Dalsza część ekspozycji poświęcona jest Sandomierzowi w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, który bywał i tworzył w tym mieście, ale również o nim pisał, zarówno bezpośrednio w wierszach, jak również umiejscawiając w nim akcje swoich utworów.
Na wystawie zaprezentowano liczne obiekty, dotyczące tej postaci, znajdujące się w kolekcji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, m.in. meble, pamiątki, listy czy też rękopisy literata. Ponadto na wystawie pokazane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Marty Burek, Krzysztofa Burka, Michała Kępińskiego. Wybrane obiekty mogły znaleźć się na tej ekspozycji dzięki wsparciu spadkobierców Jarosława Iwaszkiewicza i Henryka Hermanowicza.
Ekspozycja poświęcona została również powiązaniom Iwaszkiewicza z Sandomierzem – ludźmi i miejscami, które były mu bliskie. Jest ona metaforyczną podróżą sandomierskimi śladami wybitnego pisarza.
Warto zaznaczyć, że w sierpniu 1980 r. w strukturze ówczesnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, którego kontynuatorem obecnie jest Muzeum Zamkowe powołano Oddział Literatury im. Jarosława Iwaszkiewicza, który miał upamiętniać wieloletnie związki pisarza z Sandomierzem. Siedziba Oddziału znajdowała się w kamienicy przy ulicy Katedralnej, w której Iwaszkiewicz zatrzymywał się w czasie swoich przyjazdów do Sandomierza. Oprócz rękopisów i pamiątek dotyczących patrona Oddziału, gromadzono także archiwalia związane z pisarzami pochodzącymi z Sandomierszczyzny. W 2002 r., zbiory oraz stałą wystawę (w okrojonej wersji) przeniesiono do Zamku Królewskiego, a Oddział Literatury przy ul. Katedralnej w Sandomierzu został zamknięty i przekształcony w Dział Literatury. Wystawa ta funkcjonowała w Zamku Królewskim do końca 2022 r., ale ze względu na stan zachowania, część obiektów i pamiątek po pisarzu została przekazana do konserwacji.
Ekspozycję „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza” przygotował zespół kuratorski w skład którego weszli pracownicy merytoryczni Muzeum Zamkowego w Sandomierzu: Sylwia Radzimowska-Zasuwa i Marcin Jerzyna z Działu Literatury oraz dr hab. Tomisław Giergiel i Karolina Gara z Działu Historycznego. Koordynatorem wystawy jest Sylwia Mroczka, specjalista w Dziale Edukacyjno-Promocyjnym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Związku Literatów Polskich. Patronat medialny nad wystawą sprawują: Portal Historyczny Dzieje.pl, TVP Kultura, TVP Historia, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny oraz media regionalne: TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz z portalem tyna.info.pl, iTV Wisła, STV.INFO, a także portale kulturalne: e-Dwutygodnik Literacko-Artystyczny Pisarze.pl, Kultura Wokół Nas oraz PIK – Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego.
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 18 maja 2025 r. w salach ekspozycyjnych na parterze Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
Marcin Kapka
Rzecznik prasowy|
Muzeum Zamkowego w Sandomierzu