środa, 22 stycznia, 2025

Niemieckie MSZ wsparło Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

200 tys. euro przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec na działalność Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Od października w stolicy działa przestrzeń, która upamiętnia ofiary tego zrywu z 1944 r. Umowę o przekazaniu wsparcia finansowego podpisały Ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Muzeum Warszawy. Pieniądze zostaną przeznaczone na instalację artystyczną Krzysztofa Wodiczki, którą będzie można oglądać w Izbie Pamięci już jesienią przyszłego roku.

– Podtrzymywanie pamięci o ofiarach Powstania Warszawskiego, które wybuchło, stawiając opór okupacji niemieckiej, jest sprawą ważną zarówno dla rządu federalnego, jak i dla mnie osobiście. Dzięki nowej Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy upamiętnienie ofiar ma imponujący wymiar. Cieszę się, że mogę dziś podpisać umowę o finansowym wsparciu przez Niemcy instalacji artystycznej w Izbie Pamięci, które minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock obiecała pani Wandzie Traczyk-Stawskiej w październiku podczas swojej wizyty w Warszawie – mówi Thomas Bagger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

– Dziękuję za finansowe wsparcie przekazane przez niemiecką Ambasadę. Dzięki tym funduszom działająca już ponad 2 miesiące Izba Pamięci wzbogaci się o nową instalację. Do jej oglądania będziemy mogli zaprosić mieszkańców pod koniec przyszłego roku. Tymczasem zachęcam wszystkich do tego, by odwiedzić to miejsce-symbol, ważne dla historii stolicy, już teraz – zaprasza Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Jednocześnie po raz kolejny chciałbym podziękować inicjatorce powstania Izby Pamięci, pani Wandzie Traczyk-Stawskiej. Bez Pani determinacji ta inwestycja nie mogłaby się udać – dodaje.

– Bardzo bym chciała i życzę tego całemu światu, by nigdy więcej nie było wojny. Wojna jest najgorszym złem, jakie spotyka ludzkość. A każdy człowiek ma prawo żyć w pokoju i dobrobycie. Takie przesłanie niesie ze sobą też Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy – podkreśla Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy.

Przeznaczona dla Muzeum Warszawy kwota pozwoli częściowo sfinansować instalację artystyczną, którą będzie można podziwiać w Izbie Pamięci pod koniec przyszłego roku. Autorem prac będzie Krzysztof Wodiczko – polski artysta wizualny i teoretyk sztuki mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

– Jego widowiskowe dzieła audiowizualne prezentowane były na całym świecie. W swojej twórczości odnosi się do zagadnień związanych z traumą historyczną i polityką oraz indywidualną i zbiorową pamięcią. Praca, która zostanie zaprezentowana w naszym oddziale na Woli, będzie kolejną, która odnosi się do debat antywojennych artysty – mówi Anna Duńczyk-Szulc, wicedyrektorka Muzeum Warszawy. 

Instalację Krzysztofa Wodiczki będzie można oglądać już jesienią przyszłego roku w Sali Świadectw w Izbie Pamięci.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba Pamięci powstała dzięki działaniom Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy. To przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna, która ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie Powstania Warszawskiego. 

Miejsce to składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajduje się 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób.  Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych. Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk na Murze Pamięci. Dane poległych można zgłaszać na adres: murpamieci@muzeumwarszawy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...