czwartek, 24 kwietnia, 2025

Niemieckie Muzeum Techniki przejmuje kolekcję BVG

Niemieckie Muzeum Techniki w Berlinie przejmuje historycznie ważną kolekcję pojazdów berlińskiego przedsiębiorstwa transportowego (BVG). Składa się ona z czternastu autobusów, jedenastu tramwajów i siedmiu wagonów metra. Najstarszy z tych pojazdów ma prawie 160 lat. 

Pojazdy pochodzą z tak zwanej kolekcji Britzer, która została zbudowana w latach 60. XX wieku przez ówczesny West Berlin BVG w dawnej zajezdni tramwajowej przy Britzer Gradestrasse. W 1993 roku zrezygnowano z tej lokalizacji i pojazdy przeniesiono do tzw. sali pomników Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie-Schoeneberg. Od tamtej pory otaczano je troskliwą i profesjonalną opieką. Dzięki umowie zawartej z BVG Stiftung Deutsches Technikmuseum Berlin jest teraz również właścicielem pojazdów.

Przeszłość i przyszłość w perspektywie

– Kolekcja pojazdów zabytkowych BVG jest w najlepszych rękach — mówi Joachim Breuninger, prezes Fundacji Deutsches Technikmuseum Berlin. – Zabytkowe pojazdy są ważnym źródłem historycznym, niezwykle popularnym wśród mieszkańców Berlina, jak również wśród gości.

Od ponad stu lat wizerunek Berlina jako metropolii jest ściśle powiązany z wszechobecnym lokalnym systemem transportu publicznego. Berlińskie Verkehrsbetriebe zawsze były świadome tej roli i dlatego konserwowały zabytkowe autobusy i pociągi. Przekrój najważniejszych pojazdów tworzy kolekcję zabytkowych pojazdów BVG, która obecnie stała się własnością Niemieckiego Muzeum Techniki.

W zbiorach znajduje się na przykład piętrowy tramwaj konny nr 1 z 1865 r. Jest to najstarszy zachowany tramwaj w Europie, który już w 1890 r. stał się obiektem muzealnym. Innymi atrakcjami kolekcji są przedwojenne berlińskie autobusy piętrowe oraz wagony metra serii A, B i C, zbudowane w latach 1908–1930. Niektóre z nich zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Alfreda Grenandera.

Najciekawsze obiekty staną się częścią wystawy stałej

Aż do 2023 roku najważniejsze elementy kolekcji będą stale dostępne dla zwiedzających. I tak na przykład piętrowy tramwaj konny będzie prezentowany na całkowicie przeprojektowanej stałej wystawie poświęconej transportowi szynowemu w zabytkowej parowozowni Niemieckiego Muzeum Techniki. W późniejszym terminie trafi tam także wagon metra nr 86. Najmłodszy obiekt w kolekcji – pociąg metra z serii F79 – jest obecnie dostępny w skansenie muzeum. Został odrestaurowany do stanu, w jakim znajdował się 40 lat temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...