czwartek, 25 kwietnia, 2024

Niezwykłe nabytki i ich historie w wersji online

Dokładnie rok temu Muzeum Van Gogha w Amsterdamie zostało po raz pierwszy zmuszone do zamknięcia swoich drzwi z powodu koronawirusa. Teraz znów jest zamknięte, więc muzealnicy postanowili udostępnić online jedną z najciekawszych wystaw – Here to Stay: Dekada niezwykłych nabytków i ich historii.

Here to Stay: Dekada niezwykłych nabytków i ich historii prezentuje dzieła, które stały się częścią muzealnej kolekcji w ostatnich 10 latach. Przedstawia pełen zakres kolekcji Muzeum Van Gogha: od obrazów i rysunków po grafiki, rzeźby i listy. Większość niezwykłych dzieł sztuki na tej wystawie nie jest jednak autorstwa Van Gogha, ale współczesnych mu artystów. Mamy tu tak głośne nazwiska, jak Edward Munch, Henri de Toulouse-Lautrec, Claude Monet i Edgar Degas, ale także mniej znanych artystów, takich jak Henri Guérard i Adolphe Appian.

Oprócz samych dzieł sztuki, kluczową rolę na wystawie odgrywają historie związane z nabywaniem dzieł. Kuratorzy oferują wgląd za kulisy, wyjaśniają, dlaczego muzeum gromadzi dzieła i dlaczego tak ważne jest, aby nadal to robiły, a także przedstawiają swoje osobiste spojrzenie na dzieła sztuki.

Dziełom na tej wystawie towarzyszą również historie ludzi spoza muzeum. Do współpracy przy tworzeniu Here to Stay zaproszono kolekcjonerów, sympatyków muzeów i 10 mieszkańców Amsterdamu.


Od 11 marca część wystawy Here to Stay jest udostępniona na stronie internetowej muzeum, co pozwala „zwiedzać” ją w zaciszu własnego domu. Kiedy holenderskie muzea ponownie otworzą swoje podwoje, wystawa Here to Stay oczywiście także zostanie otwarta dla publiczności. Będzie eksponowana dłużej niż pierwotnie planowano, bo aż do 29 sierpnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...