Kiedy najprzyjemniej zwiedza się muzea? Oczywiście nocą! Muzeum w Koszalinie włącza się w międzynarodową akcję, udostępniając zwiedzającym za darmo wszystkie swoje wystawy oraz oferując wiele innych – również bezpłatnych – atrakcji.
W siedzibie muzeum w przy ulicy Młyńskiej pokazane zostaną zabytki z rzadka lub zgoła nigdy nieprezentowane szerszej publiczności: z powodów konserwatorskich, ze względu na trudności ekspozycyjne lub wyjątkowy charakter, nieprzystający do profilu muzealnej kolekcji. O wszystkich będzie można porozmawiać z kustoszami, czyli opiekunami zbiorów. Zainteresowani dawnym ludem Gotów, który zostawił swój ślad także na naszych ziemiach, poznają jego tajemnice – z ust archeologa dra Andrzeja Kasprzaka od wielu lat badającego tę fascynującą kulturę. Miłośnicy archeologii dowiedzą się ponadto – podczas prezentacji sprzętu wykorzystywanego do badań archeologicznych – jak pozyskuje się starożytne artefakty. Miłośnicy numizmatyki będą mogli obserwować proces bicia monet (a jeżeli sił starczy, również się weń włączyć) i dowiedzieć się co nieco o koszalińskich mennicach, tych oficjalnych i tych produkujących fałszywe pieniądze. Przygotowaliśmy też dwa konkursy: historyczny i etnograficzny. A kto chciałby poćwiczyć spostrzegawczość, będzie mógł zwiedzać nasze ekspozycje ze specjalnym mini przewodnikiem, w którym zadamy kilka zagadek na temat muzealnych budynków i prezentowanych w nich zbiorów.
Dla dzieci, ale i dla ciekawych dorosłych dział edukacji przygotowuje na muzealnym dziedzińcu Laboratorium pigmentów naturalnych. Będzie to prezentacja barwników roślinnych i mineralnych, sposobów ich pozyskiwania i technik zastosowania. Opowieść połączona zostanie z warsztatami, a zatem uczestnicy będą mogli samodzielnie ucierać, destylować, ekstrahować… Jak prawdziwi (al)chemicy!
Dział Sztuki Współczesnej przygotował nie lada gratkę: prezentację zatytułowaną „Akt w sztuce współczesnej”. Kto chce się dowiedzieć, jak interpretowali jeden z najstarszych tematów ikonograficznych artyści nowocześni, musi odwiedzić tej nocy nasze Muzeum!
W Zagrodzie Jamneńskiej będzie tej nocy magicznie.. Goście zaproszeni zostaną na warsztaty, podczas których uplotą Bransoletki szczęścia (godz. 18.00-19.00), farbami akrylowymi oraz fluorescencyjnymi ożywią ceramiczne Motyle nocy (godz. 21.00-22.00), a także wyznaczą na podwórzu Kamienny ślad z kamieni, również pomalowanych fluorescencyjnym barwnikiem (godz. 19.30-20.30). Będą też mogli zwiedzić wystawę prezentującą życie dawnych mieszkańców Jamna i Łabusza oraz zakupić pyszności przygotowane przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne.
Zapraszamy 13 maja, od godz. 18.00
tekst: Monika Szumowska-Chrabin