piątek, 8 listopada, 2024

NOC MUZEÓW W Muzeum Współczesnym Wrocław

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na tegoroczną odsłonę Nocy Muzeów!

18 maja (sobota) MWW będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 16:00 – 24:00. Z uwagi na komfort naszych Gości, ostatni zwiedzający będą mogli wejść do muzeum do godziny 23:40.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

16:00 OTWARCIE MWW

17:00-19:00 ZIELONY WARSZTAT OGRODNICZY
– plac za muzeum | prowadzenie: Kamila Służewska

18:00 OPROWADZANIE PO WYSTAWCH THE MISSING FAMILY HEAD I MALARZ (NIE)KONSEKWENTNY
– piętro 0 i 3 | prowadzenie: Sylwia Owczarek

19:00 SMACZNY PERFORMANCE 
– plac obok muzeum | prowadzenie: Piotr C. Kowalski

20:00 – 22:00 ZIELONY WARSZTAT KULINARNY
– taras na dachu | prowadzenie: Michalina Kostecka

21:00 OPROWADZANIE PO WYSTAWACH CALLART3. WIRTUALNE OKNO I PRACACH STANISŁAWA DRÓŻDŻA
– piętro 5 | prowadzenie: Sylwia Kościelniak

22:00 MUZYCZNY PERFORMANCE ZHARMONIZOWANY ZE SCHRONEM
– piętro 2, 3, 4, 5 

24:00 ZAMKNIĘCIE MWW

Wydarzenia Wrocławskiej Nocy Muzeów 2024 w MWW otworzy Zielony warsztat ogrodniczy. Przygotujemy glebę, będziemy, sadzić, siać oraz stworzymy plastyczne etykiety, opisujące sadzonki. Podczas spotkania z projektantką przestrzeni zielonych, skupimy się, wyłącznie na roślinach, które lubią cień, dowiemy się jak je dobierać, aby wzajemnie sobie nie przeszkadzały oraz jak tworzyć plan kwitnienia w swoim ogrodzie czy balkonie. Wspólnie stworzymy zieloną przestrzeń dla mieszkańców osiedla Szczepin. Na warsztat zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Warsztat jest częścią interaktywnego projektu „Spektrum Światła / Ekspozycja na kolor. Zielony”.

Podczas pierwszego oprowadzania edukatorka muzealna przedstawi dwie różnorodne postawy twórcze: Słowaka Viktora Frešo i poznaniaka Piotra C. Kowalskiego. Artystów łączy zamiłowanie do intensywnych kolorów i humorystyczna forma przekazu. Na początku przyjrzymy się rzeźbie obrażonego Emperora, który wprowadzi nas w intymny świat dzieciństwa
i rodzinnych relacji. Na wyższym piętrze zobaczymy jak malować – nie malując, doświadczymy zapachów dzieł owocowych, wędzonych i moczonych. Zaraz po oprowadzaniu będzie można spotkać się z Piotrem C. Kowalskim i poobserwować go podczas smacznego performance’u.

Piotr C. Kowalski słynie z tworzenia bez użycia pędzli. Korzysta z naturalnie osadzającego się pyłu, z dyfuzji i grawitacji. Jednocześnie pozostaje wierny klasycznym płótnom naciągniętym na krosna, które przyjmują ślady właściwe dla miejsca, w którym artysta je ustawia. Kowalski wykona przed Muzeum malarski-smaczny performance, wykorzystując m.in. naturalne barwniki i zapraszając do udziału publiczność. Może wydarzyć się wszystko!

Martwa natura jako temat malarski stała się popularna i ceniona w baroku. Artyści ustawiali na stole, wśród połyskujących tkanin, wazony z kwiatami, bogatą zastawę a w niej soczyste owoce i warzywa, orzechy, ale też martwe zwierzęta – traktując je jako pokarm. Całość miała sprawiać wrażenie obfitości a czasem także przesytu i marnotrawstwa. Podczas Zielonego warsztatu kulinarnego sięgniemy do barokowej tradycji, ale produkty na naszym stole będą wyłącznie wegańskie. Artystka art food Michalina Kostecka razem z uczestnikami warsztatów stworzy bogatą martwą naturę, która jednocześnie wyczaruje zielony obraz. Po wszystkim będzie można oczywiście zjeść swoje dzieła!

Kolejne oprowadzanie odbędzie się na wystawie Callart 3 i ekspozycji poświęconej twórczości Stanisława Dróżdża. Pierwsza podejmuje wątek różnych form obrazowania  w sztuce. Kuratorka opowie, w jaki sposób na przestrzeni różnych epok artyści starali się podjąć dialog z widzem oraz za pomocą jakich środków odbywa się to współcześnie. Kontynuacją tego tematu będzie wejście w świat poezji konkretnej i gra z obrazem, którą w oparciu o liczby i słowa zaproponował nam kultowy wrocławski artysta. Wychodząc z Muzeum, spójrzcie na fasadę, na której Stanisław Dróżdż pożegna Was swoją „Klepsydrą”.

Finałem Wrocławskiej Nocy Muzeów 2024 w MWW będzie performatywny koncert grany jednocześnie aż na 4 piętrach. Goście będą mogli zdecydować, który instrument usłyszą na  pierwszym planie, a który jako tło. Tę proporcję będzie można zmieniać, przemieszczając się między poziomami obiektu.

18 maja wstęp do MWW oraz na wszystkie wydarzenia towarzyszące będzie bezpłatny. Na wydarzenia nie obowiązują zapisy, brak ograniczeń wiekowych – zapraszamy wszystkich!

Muzeum Współczesne Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...