piątek, 20 lutego, 2026

Notgeldy ełckie wzbogaciły kolekcję Muzeum Historycznego w Ełku

Do kolekcji Muzeum Historycznego w Ełku dołączyły 2 banknoty z 1923 r. czyli notgeldy ełckie o nominałach 1 milion marek oraz 1 milion marek z nadrukiem 50 miliardów marek. Będzie je można zobaczyć 15 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Notgeldy to inaczej pieniądze zastępcze, emitowane w Niemczech na początku XX wieku, najczęściej w formie banknotu. Nie wydawał ich bank centralny, a m.in. prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy i kopalnie.

Nowe nabytki będzie można podziwiać w muzeum dopiero w maju, podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Obecnie Muzeum Historyczne w Ełku jest zamknięte w związku z obostrzeniami wprowadzonymi na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Będzie nieczynne do 14 marca. Otwarty jest natomiast teren wokół muzeum. MHE zaprasza zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00. Ze zwiedzania wyłączono wnętrza zabytkowych lokomotyw i wagonów Ełckiej Kolei Wąskotorowej oraz Park Odkrywców Kolei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Paryż – tam, gdzie historia tańczy z e...

PARYŻ - wyjątkowe miejsce, w którym żyję i oddycham sztuką. Jest dla mnie księg...

Forum SOWA 2025 – spotkanie ludzi z pa...

W dniach 23–24 października 2025 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odby...

Szlakiem Dziedzictwa- edukacyjne ścież...

Muzeum Przyrody i Techniki do 23 grudnia 2025 r. realizuje projekt „Szlakiem Dz...

Festyn historyczny „Od Prasłowian do P...

11 września 2025 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicac...

Wystawa „Podzespoły czyli wnętrze Star...

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprasza na wernis...