środa, 13 listopada, 2024

Nowa Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Kompleksowa renowacja od fundamentów aż po dach czeka zabytkową kamienicę przy ul. 3 Maja 9. Mieszcząca się tu Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa nie będzie działać już tylko na 1. piętrze, ale zyska jeszcze dwa funkcjonalne poziomy: parter i poddasze.

– Zależy mi na tym, aby nasza miejska galeria fotografii dysponowała większymi przestrzeniami ekspozycyjnymi oraz na tym, by była dostępna dla odwiedzających już z poziomu deptaka – ul. 3 Maja – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Co się zmieni w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa?Na parterze budynku przy ul. 3 Maja 9 znajdą się: sala ekspozycji czasowych, czytelnia, kawiarnia, magazyn wystaw, pracownia techniczno-plastyczna. Na 1. piętrze po renowacji zaplanowano salę dla ekspozycji stałej, o łącznej powierzchni ok. 110 m kw., w której  będą prezentowane zbiory z archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (GFMR). Na tym poziomie znajdzie się też miejsce m.in. na: archiwum fotograficzne, pracownię digitalizacyjną, ciemnię fotograficzną czy pomieszczenia biurowe. Natomiast na poddaszu będzie się mieścić m.in. sala na warsztaty fotograficzne, studio fotograficzne, a także przestrzeń wystawiennicza do prezentacji ekspozycji między innymi dawnego zakładu fotograficznego. Wszystkie poziomy połączy wspólna odrestaurowana klatka schodowa oraz nowoczesna winda wewnętrzna dostosowana do potrzeb dla osób z niepełnosprawnością.

Miasto na powiększenie przestrzeni dla galerii fotografii oraz na renowacją kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25, która służyć będzie innej rzeszowskiej instytucji kultury – Rzeszowskim Piwnicom pozyskało zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. Wkład własny z budżetu miasta do tego zadania wyniesie 1,5 mln zł.

Obecnie zadanie jest już po konsultacjach ze służbami ochrony zabytków, które wydały szczegółowe wytyczne i zalecenia konserwatorskie. Zgodnie z nimi w kwietniu w kamienicy przy ul. 3 Maja 9 ruszą badania na obecność polichromii oraz badania mające ustalić historyczną kolorystykę elewacji. Wykonane zostaną też ekspertyzy, które pozwolą ustalić stan techniczny budynku i zakres niezbędnych prac. We wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Planuje się, że wszystkie prace zakończą się w 2025 r.

GFMR działa od 32 lat. Ta samorządowa instytucja kultury może pochwalić się zbiorami fotografii i negatywów ukazujących obecną stolicę Podkarpacia od końca XIX w. aż po czasy współczesne. Ma bardzo bogate archiwum. Posiada w nim m.in. negatywy szklane Edwarda Janusza i Rodziny, fotografie z okresu międzywojennego, okupacji, prace znanych rzeszowskich fotografów z lat 50. – 90., a także zdjęcia wykonywane aktualnie. W przestrzeni GFMR sporo się dzieje. Organizowane są tu nie tylko interesujące wystawy, ale również czasowe ekspozycje plenerowe, warsztaty fotograficzne oraz spotkania autorskie i projekcje filmowe.

Artur Gernand

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...