środa, 22 stycznia, 2025

Nowa przestrzeń do tworzenia graffiti

Gdańsk, wychodząc naprzeciw rosnącej popularności sztuki ulicznej, uruchamia legalny spot do malowania graffiti. Otwarcie odbędzie się w sobotę, 2 września o godz. 11.00 przy Węźle Kliniczna, uznając jej potencjał artystyczny oraz znaczenie dla kształtowania tożsamości miejskiej. To ważny krok ku zrozumieniu i wsparciu kreatywności młodych artystów, a przy okazji stworzenie kolejnej atrakcji dla mieszkańców i odwiedzających Gdańsk.

Spot został zaprojektowany tak, aby zachęcać do różnorodnych form artystycznych, z poszanowaniem estetyki i charakteru miejsca. To teren dla wyrazu artystycznego, które wpisuje się w dynamikę i innowacyjność Gdańska.

– Jesteśmy dumni, że możemy dać szansę artystom ulicznym na legalne wyrażenie swojej sztuki – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Nasze miasto zawsze wspierało różnorodność wyrazu kulturowego, a nowy legalny spot do malowania graffiti jest tego świetnym przykładem. Zachęcamy zarówno lokalnych artystów, jak i miłośników sztuki, by odwiedzili tę wyjątkową przestrzeń.

Celem „Hall of Fame Gdańsk – Węzeł Kliniczna” jest stworzenie bezpiecznego, w pełni legalnego miejsca tworzenia graffiti i street artu o wysokim poziomie artystycznym.

Miejsce będzie funkcjonować na co dzień, jako ciągle zmieniająca się̨ galeria sztuki, czerpiąca z przykładów innych miast takich jak Warszawa (mur Wyścigów Konnych na Służewcu), czy Berlin (East Side Gallery) i Londyn (Southbank Centre, Leake Street Tunnel).

„Hall of Fame Gdańsk – Węzeł Kliniczna” ma charakter pilotażowy, jednak nie jest pierwszy miejscem eksponującym sztukę w przestrzeni publicznej. Częścią gdańskiej tożsamości streetartowej jest Galeria Malarstwa Monumentalnego, łącząca murale z graffiti na ścianach budynków na Zaspie. Informacje o dziełach sztuki w przestrzeni miasta kompleksowo prezentuje uruchomiony przez Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt GAPS – Gdańsk Artyści Przestrzeń Sztuka.

Podczas otwarcia, oglądanie powstających prac uprzyjemni muzyka Dj’a DML i EXPO 2000. Jeśli nowe działanie spotka się z pozytywnym odbiorem, zostanie rozszerzone w przyszłym roku o kolejne przestrzenie.

Zasady korzystania z przestrzeni są proste: 

  • obowiązują zasady graffiti hall of fame – szanuj prace innych writerów,
  • zamalowując poprzednika staraj się zawsze zrobić lepszą produkcję, zawsze kryj całą, najlepiej najstarszą pracę,
  • nie crossuj tagami, throw upami, blockbusterami, nie niszcz
  • wykorzystuj to miejsce, żeby pokazać i szkolić swoje umiejętności, unikaj szybkich, prostych czy nieprzemyślanych prac.
  • strictly kings and better

Operatorem pilotażu jest Fundacja Layup. Partnerem wydarzenia jest Miasto Gdańsk, WakeupTime oraz Galeria Koloru. 

Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...