piątek, 8 listopada, 2024

Nowe BWA Wrocław, czyli drugie życie XIX-wiecznej hali

W dawnym Breslau była to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów wożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości. To tam, przy ul. Kolejowej 63, w przeciągu kilku kolejnych lat powstanie nowa galeria sztuki BWA Wrocław. W niedzielę 16 czerwca, z okazji Święta Wrocławia publiczność zobaczyła to miejsce po raz pierwszy.

Niezwykła hala, znajdująca się w okolicy ulicy Tęczowej, zaledwie 500 metrów od placu Legionów i nieco ponad kilometr od Rynku będzie nie tylko miejscem wystawienniczym. W założeniu nowe BWA Wrocław ma stać się instytucją łączącą w sobie wiele funkcji. Galeria będzie miała aż 1400 m2 przestrzeni wystawienniczej oraz około 600 m2 metrów dodatkowych przestrzeni, takich jak sala koncertowo-performatywna, przestrzeń video-artu czy przestrzeń regeneracji. Oprócz tego planowane jest otwarte dla wszyskich foyer z kawiarnią oraz księgarnią, o powierzchni 500 m2.

Nie chcieliśmy budować nowego obiektu, tylko korzystać z istniejącej tkanki. Chcemy miejsca otwartego dla mieszkańców, wielofunkcyjnego, które pozwoli na organizacje szerokiego zakresu wydarzeń i wystaw. Przestrzeń na Kolejowej projektujemy nie tylko w hali, ale i przed nią – powstanie tam więcej drzew, a teren samego parku, który jest po drugiej stronie ulicy Kolejowej również będzie pełnić funkcję merytoryczną, w tym szczególnie regeneracyjną.

 – Maciej Bujko, dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

W ramach wydarzenia obyło się oprowadzanie po hali i prezentacja planu funkcjonalnego i ideowego przyszłej siedziby instytucji, prowadzone przez Macieja Bujko. Wykład o historii miejsca poprowadziła Iwona Kałuża – kierowniczka ds. edukacji i opieki nad widzem w BWA Wrocław, historyczka sztuki i badaczka powojennego dizajnu. Zaprezentowana została instalacja artystyczna Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, która symbolicznie rozpoczyna działania instytucji z artystami na osiedlu Nowa Kolejowa. O relacji przyszłej siedziby BWA z sąsiednim parkiem im. Lesława Węgrzynowskiego opowiedziała dyrektorka programowa BWA Wrocław, Katarzyna Roj, oprowadzając publiczność po tym miejscu w ramach projektu Laboratorium Badań nad Szczęściem. Życie po Komfortocenie.

Organizator: BWA Wrocław Główny Galerie Sztuki Współczesnej, Gmina Wrocław

Partnerzy: PFR Nieruchomości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...