czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nowe kadencje dyrektorów muzeów

Nową dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie została Katarzyna Nowak, dotychczasowa wicedyrektor tej instytucji. Powołania na kolejną kadencję od 1 stycznia 2023 r. otrzymali z kolei dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Piotr Cywiński oraz dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski.

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2007-2008 odbyła Muzealnicze Studia Kuratorskie przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zajmuje stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Jest autorką wielu publikacji, artykułów, opracowań i redakcji, ale także wielu warsztatów promujących wiedzę na temat Japonii. Od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, uniwersytetami w Polsce i Japonii oraz mniejszymi ośrodkami kultury.

Rafał Rogulski

Studiował kulturoznawstwo i politologię o specjalizacji niemcoznawczej na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Marburgu, a także zarządzanie w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie. Pracował m.in. w  Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zajmuje się zagraniczną polityką kulturalną, procesami instytucjonalizowania historii i pamięci, stosunkami polsko-niemieckimi, historią PRL i NRD. W latach 2001-2005 sekretarz w wydziale kultury Ambasady RP w Berlinie. Od 2010 r. jest dyrektorem Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Piotr Cywiński

Piotr Cywiński jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2002 r. obronił doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1999-2006 zarządzał projektami promującymi kulturę polską za granicą w Instytucie Adama Mickiewicza. W latach 2000-2006 pełnił funkcję sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – ciała opiniodawczo-doradczego Prezesa Rady Ministrów w zakresie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Od 2006 r. jest dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Piotr Tarnowski

Piotr Tarnowski jest absolwentem Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W latach 1998-2001 pracował w Departamencie Spraw Rodziny w strukturze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2001-2007 pracował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie od 2006 r. pełnił funkcję naczelnika Wydziału do Spraw Upamiętniania i Archiwów w Departamencie Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 r. jest dyrektorem Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945).

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...