niedziela, 8 września, 2024

Nowe przedmioty w zbiorach Muzeum na Majdanku

Wspomnienia byłego więźnia, kufer podróżny, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz liczne dokumenty i fotografie pozyskało dotychczas Muzeum na Majdanku w ramach ogłoszonej w tym roku akcji „Pamiątki”. Część z tych darów będzie można obejrzeć w najbliższy poniedziałek podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku.      

Tylko tego dnia publiczność będzie miała okazję zobaczyć szczególny nabytek – kufer podróżny z danymi właścicielki, który trafił do Muzeum w czerwcu. Else Ledermann, urodzona 22 maja 1898 r. w Meiningen, mieszkała w miejscowości Gotha przy ulicy Hünersdorfstrasse 13. Wraz z 1002 osobami, członkami społeczności żydowskich zamieszkujących regiony Turyngii i Saksonii w Niemczech, została deportowana do getta w Bełżycach. Pociąg z transportem, który wyruszył 10 maja 1942 r. z Weimaru, zatrzymując się po drodze w Lipsku i w Chemnitz dotarł do Bełżyc dwa dni później. W zasobach niemieckiego archiwum w Bad Arolsen zachowała się lista osób ze wspomnianego transportu, na której obok Elsy znajduje się również jej siostra, mieszkająca pod tym samym adresem Gertrud Ledermann, urodzona w Meiningen 8 lutego 1897 r. Ich dalsze losy nie są znane. Żadna z nich nie przeżyła wojny. W miejscu zamieszkania sióstr Ledermann znajdują się umieszczone w bruku ulicznym upamiętniające je kamienie Stolpersteine.

– Najprawdopodobniej bagaż Elsy Ledermann na którymś etapie eksterminacji trafił do niemieckiego obozu pracy na Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie, gdzie segregowano mienie po pomordowanych Żydach. Istnieje również hipoteza, że kufer do końca okupacji leżał w magazynach akcji „Reinhardt” przy ulicy Chopina w Lublinie – wskazuje dr Jakub Chmielewski z Działu Historii PMM.

Do przekazywania pamiątek związanych z funkcjonowaniem obozu na Majdanku Muzeum zachęca przede wszystkim byłych więźniów oraz ich bliskich, a także mieszkańców Lublina. Akcja jest elementem przypadającego w tym roku jubileuszu 80-lecia funkcjonowania instytucji. – Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim każdy z darczyńców obdarzył Muzeum. W tym roku otrzymaliśmy niemal dziewięćdziesiąt przedmiotów, a zbiór ten jest bardzo różnorodny – mówi Anna Surdacka, kierowniczka Działu Muzealiów PMM.

Chcąc kontynuować rozpoczętą 80 lat temu misję gromadzenia i zabezpieczania obiektów związanych z historią KL Lublin, Muzeum nadal apeluje o przekazywanie pamiątek do swoich zbiorów. Aby to zrobić, należy skontaktować się z pracownikami Działu Muzealiów: tel.: 81 710 28 25, e-mail: pamiatki@majdanek.eu.

Agnieszka Kowalczyk-Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...

XI edycja “Festiwalu Nauki”- Muzeum Pr...

Serdecznie zapraszamy na XI edycję Festiwalu Nauki która odbędzie się w dniu 18...

XI Festyn Historyczny “Mnisi i Hutnicy...

Opactwo Ojców  Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Star...

XV Festyn Historyczny “Od Prasłowian d...

W dniu 12 września 2024r. w godzinach 9:00-13:00 na terenie Muzeum Przyrody i T...