niedziela, 12 stycznia, 2025

Nowe przestrzenie Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zyskało nowoczesną przestrzeń magazynową i nową przestrzeń wystawienniczą. To efekt wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki zaangażowaniu ministerstwa zbiory wzornictwa i zbiory mebli MNW trafią do nowych magazynów spełniających wszystkie normy przechowywania obiektów dziedzictwa narodowego. Nowo zakupiony obiekt przy ul. Puławskiej posłuży nie tylko do przechowywania wielkogabarytowych dzieł sztuki, będzie także otwartym magazynem studyjnym dla muzealiów z obszaru wzornictwa i mebli zabytkowych.

Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie to jeden z najcenniejszych zbiorów dziedzictwa kulturowego w kraju. Nie może być mowy o budowaniu tego dziedzictwa bez należytego dbania o obiekty, które wchodzą w jego skład. Dzisiaj, dzięki współpracy Ministerstwa z Muzeum Narodowym w Warszawie, nowe miejsce zyskują dzieła ze zbiorów wzornictwa i zbiorów mebli. To wydarzenie bez precedensu, wynikające z potrzeby konsekwentnego działania na rzecz odbudowy pozycji instytucji kultury w Polsce i wspierania instytucji, które tego wymagają – mówiła podczas konferencji prasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

To ma być magazyn otwarty. Taki, do którego dostęp będą mieli wszyscy zainteresowani. Znajdą się tam zbiory wzornictwa i zbiory mebli z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – to najlepsza taka kolekcja w Polsce. Zamierzamy urządzić ten magazyn w nowoczesny sposób, wpisując się w europejski trend udostępniania zbiorów. Przyglądamy się nowoczesnym rozwiązaniom, żeby sposób urządzenia i aranżacji nowej przestrzeni służył przez następne dziesięciolecia. Będzie to też okazja do organizacji pokazów tematycznych w ramach funkcjonowania magazynu – mówiła podczas konferencji Agnieszka Lajus, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.

Powierzchnie magazynowe Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie od wielu lat zmaga się z problemem niedoboru powierzchni magazynowej. W minionych latach instytucja rozważała zarówno budowę własnego magazynu, jak i wynajem odpowiednich powierzchni. Ze względu na duże koszty budowy, i ze względu na wyśrubowane normy przechowywania specyficznych obiektów z kolekcji Muzeum, podjęto decyzję o zakupie przestrzeni przy ul. Puławskiej.

Zakup magazynu przy ul. Puławskiej wynikał m.in. z konieczności pilnej relokacji zbiorów dzieł sztuki z magazynu w Tarczynie, a także części kolekcji z Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Pomieszczenia, w których obecnie przechowywane są dzieła, nie spełniają norm technicznych, co potwierdził m.in. raport Najwyższej Izby Kontroli z 2023 roku.

Nowo zakupiony obiekt wybudowano w 1996 roku na potrzeby działalności poligraficznej. W 2021 roku został on gruntownie wyremontowany na potrzeby salonu meblowego. Posiada m.in. nowoczesny system sygnalizacji pożarowej. W tym roku Muzeum planuje wykonanie prac projektowych i ogólnobudowlanych, które dostosują obiekt do potrzeb instytucji, a także wykonanie projektu aranżacji jednej kondygnacji budynku i relokacji zbiorów z magazynu w Tarczynie.

Zbiory wzornictwa i mebli zabytkowych MNW

Zbiory wzornictwa w Muzeum Narodowym w Warszawie to największy w Polsce i wyjątkowy pod względem różnorodności oraz wartości historycznej zbiór polskiej sztuki użytkowej i wzornictwa. Powstał w 1978 roku, kiedy dzięki staraniom Wandy Telakowskiej oraz wsparciu Stanisława Lorentza, Muzeum przejęło zasoby Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie kolekcja liczy ponad 25 tys. obiektów, dokumentujących historię polskiego designuod początku XX wieku do czasów współczesnych. Obejmuje szerokie spektrum obiektów: tkaniny, odzież, meble, szkło, ceramikę, metaloplastykę, biżuterię, zabawki oraz prototypy maszyn i urządzeń przemysłowych. Jej atutem jest bogaty zbiór rysunków projektowych i modeli, które umożliwiają prześledzenie procesu twórczego – od szkicu po realizację. Dodatkowo kolekcja zawiera archiwalia, w tym dokumenty i fotografie, co czyni ją bezcennym źródłem wiedzy dla badaczy, projektantów i miłośników sztuki użytkowej.

Front szafy wnękowej, Toruń, 1762

Zbiory mebli w Muzeum Narodowym w Warszawie to największy w Polsce zbiór mebli dawnych o dużej wartości artystycznej i historycznej. Wraz z innymi przedmiotami rzemiosła artystycznego zaczęto je gromadzić w Muzeum przed I wojną światową. W okresie międzywojennym pozyskiwano ważne przykłady meblarstwa europejskiego, wyroby polskie oraz pamiątki po wielkich Polakach.

Szafka, Friedrich Gottlob Hoffmann, Lipsk, ok. 1790

Obecnie zbiór liczy ponad 2 300 zabytków, na których podstawie można prześledzić dzieje europejskiego rzemiosła stolarskiego i produkcji meblarskiej od średniowiecza do początku XX wieku. W zbiorze znajdują się meble wykonane we Francji, Anglii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Hiszpanii. Szczególne znaczenie ma największa w Polsce kolekcja mebli warszawskich XIX wieku, licząca ponad 200 sztuk. Z terenów dawnej Rzeczypospolitej liczne są przykłady meblarstwa Wilna, Gdańska, Torunia i Elbląga, a także innych ważnych ośrodków, takich jak: Kraków, Lwów, Kolbuszowa czy Poznań. Znaczącą grupą są także meble śląskie. W kolekcji, poza meblami, znajdują się też zegary w szafowych obudowach, instrumenty klawiszowe i harfy, sanie oraz lektyki.

Toaletka podróżna, Vizagapatam (Indie), ok. 1750

Dział Komunikacji i Marketingu
Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...