niedziela, 22 grudnia, 2024

Nowe publikacje MuFo

Z okazji otwarcia nowej siedziby głównej, Muzeum Fotografii w Krakowie przygotowało premierę dwóch nowych publikacji: katalogu Tu zaszła zmiana i albumu Plewiński. Reportaż.

Tu zaszła zmiana

Trudno wymienić jakąś dziedzinę życia, którą nie interesują się współczesne fotografki i fotografowie – właśnie dlatego „Tu zaszła zmiana“, prezentuje różne postawy, tematy i formy, które przybiera polska fotografia dziś. Cezurą dla wystawy jest początek XXI wieku, moment rozpowszechnienia fotografii cyfrowej i pojawienia się nowych języków i estetyk.

Publikacja towarzysząca wystawie pod tym samym tytułem prezentuje prace polskich artystów i artystek, pozyskane do Kolekcji Sztuki Współczesnej MuFo: Bogusława Bachorczyka, Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Alicji Dobruckiej, Jana Dziaczkowskiego, Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grospierre’a, Zuzanny Janin, Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksy, Normana Leto, Szymona Rogińskiego, Tomasza Saciłowskiego, Andrzeja Tobisa, Bartosza Wajera i Wojciecha Wilczyka. Katalog uzupełniają zapisy rozmów z artystami przeprowadzonymi przez Monikę Kozień między lutym a czerwcem 2021 roku.

  • Język publikacji: polski, angielski
  • Koncepcja i redakcja: Monika Kozień
  • Rok wydania: 2021
fot. Dorota Marta/MuFo

Plewiński. Reportaż

Chociaż w powszechnej świadomosci Plewiński funkcjonuje przede wszystkim jako fotograf z „Przekroju“, autor słynnych okładkowych zdjęć „kociaków“, efektownych dziewczyn, w jego ogromnym dorobku pojawia sie wiele innych wątków i tematów. W archiwum fotografa o tak imponującej i długiej drodze twórczej, łatwo się pogubić – wśród zdjęć trafiają się przezcież ujęcia typowe, zrobione na zamówienie. By pokazać wielkość takiego fotografa, trzeba uważnego, zewnętrznego obserwatora. Własnie dlatego do pracy z artystą zaprosiliśmy ponownie Wojciecha Nowickiego, pisarza i kuratora.

-[Plewiński] Wystawiał wszystko, o co go proszono: zdjęcia myśliwskie, po wielokroć; fotografie opisujące świat, który się skończył, a dziś wydaje się uroczy, jak reportażyk z wyścigu pojazdów skonstruowanych przez hobbystów; portrety, w tym często kobiet z okładek „Przekroju”, akty, portrety reżyserów i aktorów teatralnych; zdjęcia z Włoch, kiedy przyszło zapotrzebowanie. Rzadko sam decydował o temacie wystawy. Najważniejsze, a przy tym najmniej znane pozostają jednak zdjęcia, które znajdują się w tym albumie: to Plewiński niemodny, nieświatowy, Plewiński uważny obserwator, reagujący szybko – pisze o Plewińskim Wocjiech Nowicki, autor wyboru zdjęć w albumie i tekstu –  Autor skłonny zaakceptować błąd, a przy tym nadzwyczaj elegancki. Pożeracz świata, dokumentalista, reportażysta, który robił zdjęcia kaprawym podwórkom, kolejkom, wrzaskliwym handlarkom ulicznym, starcom u kresu: nie należy go zamykać w szkatułce z błyskotkami. Stąd ten album. Żeby zrozumieć słowa Plewińskiego: „Myślę sobie czasem, jakie to szczęście, że ja się za tę fotografię wziąłem, gdyby nie to, zostałbym gryzipiórkiem z biura”. Oraz żeby stało się jasne, że historia polskiej fotografii jest bogatsza o ważnego reportażystę.

W 2018 roku Muzeum Fotografii wydało pierwszy tom poświęcony fotografii Plewińskiego, z wyborem zdjęć i tekstem Wojciecha Nowickiego. Poprzedni album, „Plewiński. Na scenie“ pokazywał zdjęcia teatralne krakowskiego twórcy, tym razem Nowicki sięga do dokumentalnej twórczości fotografa.

/Fragmenty ze wstępu Wojciecha Nowickiego/

  • Język publikacji: polski, angielski
  • Koncepcja, wybór zdjęć, tekst: Wojciech Nowicki
  • Redakcja: Joanna Targoń
  • Rok wydania: 2021
fot. Mirosław Żak/MuFo

Publikacje są dostępne w sprzedaży w sklepach muzealnych MuFo w siedzibach Muzeum: przy ul. Rakowickiej 22A, ul. Józefitów 16 i ul. Królowej Jadwigi 220.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...