poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Nowości w Pałacu Wilanowskim

Pora znowu zajrzeć do Pałacu Wilanowskiego po zimowej przerwie konserwatorskiej, po wielkim sprzątaniu i odkurzaniu wszystkiego – od stiuków pod wysokimi sufitami do woskowanych posadzek. W tym czasie uzupełniono też wystawy, bo nawet wystawy stałe podlegają zmianom. W Galerii Kolekcji Potockich w sześciu nowych szafach-gablotach prezentowane są arcydzieła rzemiosła artystycznego, przechowywane wcześniej w magazynach muzealnych – 266 dawno nieoglądanych eksponatów z wilanowskiej kolekcji fajansów, szkła i porcelany, w tym unikatową, największą w Polsce kolekcję biskwitowych rzeźb.

Nowa ekspozycja jest także przy Pokojach Chińskich i Myśliwskich – tu można zobaczyć drewniane panele dekoracyjne z dalekowschodnimi malowidłami na jedwabiu, prezentowane publiczności po długotrwałej konserwacji oraz inne oryginalne i cenne zabytki z Dalekiego Wschodu, zdobiące dawniej wnętrza rezydencji – stół nanban, porcelanowe smoki, rzeźby w drewnie i obrazy na papierze. Przed wizytą w muzeum warto poznać ich historię i poczytać o wyzwaniach, przed jakimi stają konserwatorzy takich skarbów.

I jeszcze jedna dobra nowina: Biblioteka Króla jest znów dostępna dla publiczności. Wygląda wspaniale – po zakończeniu ostatniego etapu prac konserwatorskich w grudniu 2022 r. Oryginalne siedemnastowieczne dekoracje na suficie przyciągają uwagę, stiukowe rzeźby są teraz lepiej widoczne, a malowane tonda z portretami artystów i uczonych lśnią odzyskanym blaskiem.

Pałac Wilanowski zaprasza, a jest co podziwiać!

Fot. Marcin Wielgo,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...