środa, 22 stycznia, 2025

Nowy rok w MCK

W 2024 roku planujemy otwarcie czterech wystaw.

Dwie z nich to pokazy indywidualne: Bogusława Bachorczyka („Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk”, marzec – kwiecień) i Michała Korty („Linia cienia. Michał Korta”, kwiecień – czerwiec).

Na wiosnę pokażemy także obrazy, rzeźby i grafiki z Muzeum Sztuki w Odesie („Odesa. Długi wiek XX w sztuce”, maj – wrzesień). Będą to dzieła ukraińskiej awangardy i modernizmu, a także prace twórców współczesnych, poruszające temat rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W drugiej połowie roku z kolei na wystawie „Socmodernizm. Architektura za żelazną kurtyną” będzie można zobaczyć zdjęcia i makiety socmodernistycznych budynków z różnych krajów Europy Środkowej (październik – styczeń).

6 marca – 14 kwietnia 2024 Wystawa „Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk”

26 kwietnia – 2 czerwca 2024 Wystawa „Linia cienia. Michał Korta”

17 maja – 1 września 2024 „Odesa. Długi wiek XX w sztuce”

4 października 2024 – 19 stycznia 2025 „Socmodernizm: Architektura za żelazną kurtyną”

„Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk”

6 marca – 14 kwietnia 2024

kuratorka: dr Monika Rydiger

miejsce: średniowieczne piwnice

Czy obiekty, czasem wręcz śmieci, wyrzucone na brzeg przez morskie fale mogą stać się dziełami sztuki? Bogusław Bahorczyk w swoich najnowszych pracach wykorzystuje właśnie takie przedmioty. Układa je w nowe, zaskakujące kombinacje, łącząc elementy naturalne ze sztucznymi. Ekspozycja będzie odnosić się do szerszej kwestii swoistej „kultury odpadów” w jakiej żyjemy, strategii upcyclingu i zrównoważonego rozwoju.

Bogusław Bachorczyk jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi III Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa. Prace powstały między innymi w czasie rezydencji artystycznych w Ustce w 2023 roku.

„Linia cienia. Michał Korta”

26 kwietnia – 2 czerwca 2024

kuratorka: Natalia Żak

miejsce: średniowieczne piwnice

Linia cienia to fotograficzna opowieść o przekraczaniu granic, zmysłach, świecie zwierząt (i ludzi). Na cykl czarno-białych fotografii składają się ujęcia wykonane po zapadnięciu zmroku: „poruszone” sylwetki zwierzęce oraz metodyczne i precyzyjne zdjęcia studyjne. Projekt wykracza poza czysto wizualne kontrasty i jest wyrazem wrażliwości charakterystycznej dla ery końca antropocentryzmu.

„Odesa. Długi wiek XX w sztuce”

17 maja – 1 września 2024

kuratorki: dr Żanna Komar, Julia Berdiyarova, Valeria Plekhotko
miejsce: Galeria MCK

XX wiek to dla Odesy burzliwy okres. Miasto przechodziło z rąk do rąk. Mieszkańcy, szczególnie w II połowie lat 30., doświadczali terroru i represji. Jak wpłynęło to na rozwój odeskiej sztuki? Na wystawie będzie można zobaczyć dzieła ukraińskiej awangardy i modernizmu, które niejednokrotnie stawały się narzędziem oporu i krytycznej refleksji. Pokażemy także prace twórców współczesnych, poruszające temat rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na ekspozycji znajdą się obrazy, rzeźby i grafiki z Muzeum Sztuki w Odesie. Wystawa jest częścią polsko-ukraińskiego projektu, który przewiduje wywóz dzieł, reprezentujących historię sztuki odeskiej, na czas działań wojennych w Ukrainie.

Ekspozycji będzie towarzyszyć dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja.

„Soc. Modernizmy za żelazną kurtyną”

4 października 2024 – 19 stycznia 2025

kuratorzy: Łukasz Galusek, dr Michał Wiśniewski

miejsce: Galeria MCK

Słowem socmodernizm posłużył się po raz pierwszy Adam Miłobędzki w 1995 roku.

Użył go jako synonimu wielkiej płyty i fabryk domów — setek realizowanych przez państwo osiedli mieszkaniowych blokowisk wcielających w życie dogmat komunistycznej inżynierii społecznej. Wystawa odpowiada na pytanie, jak dziś rozumiemy socmodernizm w odniesieniu do  najciekawszych realizacji z różnych krajów Europy Środkowej. Na zdjęciach i makietach – oprócz osiedli – znalazły się m. in. pomniki, wieże telewizyjne, cmentarze, kościoły i domy pogrzebowe, ale także biblioteka i dworzec kolejowy. Wystawa pokazuje też, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do socmodernistycznej architektury.

Ekspozycji będzie towarzyszyć dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...