piątek, 25 kwietnia, 2025

Nowy rozdział badań nad Holokaustem – inauguracja EHRI-ERIC

26 stycznia, w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, podpisano dokumenty inicjujące powstanie konsorcjum badawczego European Holocaust Research Infrastructure (EHRI-ERIC). Utworzona sieć skupia najważniejsze europejskie ośrodki badawcze zajmujące się badaniem Zagłady. Polskim koordynatorem jest Żydowski Instytut Historyczny, który wspólnie z Centrum Badań nad Zagładą Żydów
przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Centrum Badań Żydowskich na Uniwersytecie Łódzkim utworzył krajową strukturę w ramach EHRI-ERIC. Wydarzenie jest jednym z działań towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Inauguracja współpracy nastąpiła po decyzji Komisji Europejskiej z 20 stycznia 2025 roku o ustawieniu Europejskiej Infrastruktury Badań nad Holokaustem jako Konsorcjum Europejskiej Infrastruktury Badawczej (ERIC). Wagę projektu podkreśliła obecność na wydarzeniu Hanny Wróblewskiej, Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która otworzyła inaugurację. W uroczystości udział wziął również Władysław Teofil Bartoszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a Niderlandy, gospodarza EHRI-ERIC, reprezentował Eppo Bruin, Minister Edukacji, Kultury i Nauki. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz Krystyna Budnicka, ocalała z Zagłady Honorowa Obywatelka Warszawy. W trakcie wydarzenia przedstawiciele i przedstawicielki dziesięciu państw założycielskich potwierdzili swoje poparcie dla wspólnych badań nad Zagładą.

Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem – Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (EHRI-ERIC) to pierwsza organizacja skupiająca kluczowe instytucje w interdyscyplinarnej dziedzinie dokumentacji i badań nad Holokaustem. Ma na celu zapewnienie dostępu do rozproszonych źródeł archiwalnych, promowanie innowacyjnych badań oraz edukację. Zagłada jest niezaprzeczalnie jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Europy. Świadomość tego, co dokonało się przed osiemdziesięciu laty, nakłada na nas obowiązek pamięci i próby uratowania historii i dziedzictwa, które miało zostać całkowicie zapomniane. Polska obok Austrii, Chorwacji, Czech, Izraela, Niemiec, Rumunii, Słowacji i Wielkiej Brytanii jest jednym z członków założycieli konsorcjum.

Badania nad Zagładą prowadzone są na całym świecie. Wymiana poglądów i opinii pomiędzy badaczami i badaczkami z różnych ośrodków ma kluczowe znaczenie dla rozwoju tej subdyscypliny studiów żydowskich. Ważne jest to także ze względu na rozproszenie źródeł. Materiały dotyczące Zagłady – czy to oryginalne dokumenty, czy źródła wywołane (jak np. video testimonies) były zbierane zarówno w Europie, w obu Amerykach i Australii. Tylko próba dotarcia do możliwie wszystkich ważnych kolekcji archiwalnych pozwala opisać historie z czasów wojny – powiedział dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego dr Michał Trębacz.

Konsorcjum EHRI-ERIC będzie podejmować przede wszystkim działania w takich obszarach, jak: dbanie o szeroki dostęp do źródeł dotyczących Zagłady, inicjowanie i wzmacnianie współpracy badaczy i badaczek, opracowywanie i udostępnianie online wyników badań oraz tworzenie infrastruktury umożliwiającej współpracę międzynarodową. Polskę oprócz koordynatora – Żydowskiego Instytutu Historycznego – w konsorcjum reprezentuje Centrum Badań nad Zagładą Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana przy Uniwersytecie Łódzkim. Instytucje te będą współpracować m.in. w zapewnieniu jeszcze szerszej cyfrowej dostępności źródeł dotyczących Zagłady. Działanie to wpisuje się jednocześnie w główne założenia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Fakt ogłoszenia decyzji o powołaniu międzynarodowego konsorcjum zajmującego się Zagładą w Polsce, w Warszawie, ma znaczenie symboliczne przynajmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze, Polska jest miejscem, gdzie Zagłada się dokonała. To na jej terytorium znajdują się  byłe niemieckie nazistowskie obozy zagłady Auschwitz-Birkenau czy Treblinka. Po drugie, to właśnie w Polsce podjęto już w 1944 roku proces dokumentowania i badania Zagłady. Zainicjowane tutaj prace mają fundamentalne znaczenie dla naszego rozumienia tragicznego losu Żydów w czasie II wojny światowej.

Jak zauważył dr Reto Speck, co-director EHRI: EHRI z powodzeniem wspiera transnarodowe badania i dokumentację Holokaustu od 2010 roku. Dzięki wsparciu naszych członków założycieli i Komisji Europejskiej możemy zapewnić długoterminową stabilność naszej pracy i rozszerzyć nasze działania i usługi. Jednak ustanowienie EHRI jako stałej organizacji europejskiej jest ważne nie tylko ze względów naukowych. Jest to również sygnał, że archiwa i badania nad Holokaustem mają znaczenie i że Europa może rozwijać się tylko wtedy, gdy zrozumie swoją historię i będzie nadal brać pod uwagę lekcje i spuściznę swojego najciemniejszego rozdziału. Dla mnie była to jedna z głównych motywacji do pracy nad doprowadzeniem do powstania ERIC i jestem bardzo zadowolony, że mogę dziś świętować to osiągnięcie.

Początkowo EHRI powstało jako międzynarodowy projekt finansowany z środków Unii Europejskiej w ramach programu badań naukowych i innowacji Horizon 2020. Projekt został zainicjowany w 2010 r. i jest obecnie w trzecim, ostatnim cyklu EHRI-3. Do inicjatywy przystąpiło do tej pory 2 307 instytucji archiwalnych z 64 krajów z całego świata. Funkcję koordynatora wszystkich projektów EHRI pełni NIOD (Instytut Badania Wojny, Zagłady i Ludobójstwa na Królewskiej Niderlandzkiej Akademii Sztuk i Nauk w Amsterdamie).

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma jest jednym z najstarszych ośrodków badawczych na świecie skupiających się na historii Żydów Europy Wschodniej. Założony w 1947 roku przez ocalałych z Zagłady, nadal rozwija opracowane przez nich metodologie badawcze. Zbiory zgromadzone w ŻIH czynią go jedną z najważniejszych
tego typu instytucji na świecie.  Szczególne znaczenie wśród znajdujących się w nim kolekcji ma Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, znane jako Archiwum Ringelbluma, które wpisane zostało na listę materialnego dziedzictwa świata UNESCO. Poza aktywnością naukową ŻIH prowadzi działalność edukacyjną, wystawienniczą i popularyzatorską.

Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN od 2003 roku skupia badaczy z różnych dyscyplin humanistycznych. Celem Centrum jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań, łączenie różnych metodologii, tworzenie nowych schematów mówienia o Zagładzie, odkrywanie różnych punktów widzenia oraz ukazywanie różnorodności i niejednoznaczności wydarzeń historycznych. Jednostka zaangażowana jest w wiele działań – akademickich, edukacyjnych i wydawniczych.

Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana na Uniwersytecie Łódzkim to dział badawczy powstały w 2005 roku. Głównym obszarem działalności Centrum jest wszechstronne badanie historii getta łódzkiego oraz wojennych losów społeczności żydowskich w regionie łódzkim. Efektem tych badań są publikowane monografie i naukowe opracowania niezwykle bogatej dokumentacji źródłowej getta.

Klaudia Obrębska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...