piątek, 22 listopada, 2024

„O Auschwitz” – podcast Miejsca Pamięci

„O Auschwitz” to tytuł cyklu podcastów przygotowywany przez Muzeum. Pierwsze odcinki są już dostępne na stronie internetowej www.auschwitz.org/podcasty. Podcasty są dostępne w językach polskim i angielskim.

Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywał się i przekształcał. W cyklu „O Auschwitz” będziemy mówić nie tylko o szczegółach historii obozu, ale też o różnych obliczach naszej współczesnej pamięci o tym szczególnym miejscu

mówi Agnieszka Juskowiak-Sawicka, koordynator projektu podcastów, kierownik E-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Pierwszy podcast poświęcony jest początkom istnienia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. O szczegółach procesu decyzyjnego, który doprowadził do utworzenia obozu, a także o tym, kim byli jego pierwsi więźniowie, opowiada dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

Tematem drugiej rozmowy jest medycyna w obozie Auschwitz, o której opowiada Teresa Wontor-Cichy. Lekarze SS zaangażowani byli głównie w przeprowadzane w obozie akcje eksterminacyjne, przeprowadzali selekcje wśród przywożonych do KL Auschwitz na zagładę Żydów, a także wśród chorych więźniów przebywających w obozowych szpitalach, byli obecni przy egzekucjach, a także podpisywali tysiące aktów zgonu więźniów z podanymi fikcyjnymi przyczynami śmierci. Niektórzy przeprowadzali też zbrodnicze eksperymenty.

Trzeci podcast poświęcony jest współczesnej literaturze, która podejmuje temat historii Auschwitz. Autorzy wielu publikowanych obecnie książek umieszczają akcję w realiach obozowych – z bardzo różnym skutkiem. O tym, czy warto sięgać po te książki oraz jak odróżnić literaturę wartościową od mniej wartościowej opowiada Wanda Witek-Malicka.

Kolejne odcinki będą ukazywały się cyklicznie. Będą to nie tylko rozmowy dotyczące historii obozu, w których ekspertami będą pracownicy Centrum Badań Muzeum, ale też audycje poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze współczesnym kształtem pamięci o Auschwitz

podkreśliła Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Podcasty „O Auschwitz” są dostępne na kilku serwisach streamingowych, takich jak SpotifyGoogle Podcast czy Breaker.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...