piątek, 15 listopada, 2024

O DZIELENIU. SZTUKA NA GRANICY

O DZIELENIU. SZTUKA NA GRANICY (POLSKO-NIEMIECKIEJ) / O DZIELENIU. SZTUKA NA Pograniczu (polsko-niemieckim) / VOM TEILEN. KUNST AN DER (DEUTSCH-POLNISCHEN) GRENZE.
Wystawa jest prezentacją dzieł sztuki współczesnej oraz tych z XIX w., które z dzisiejszej perspektywy również mogą być przypisane do nurtu border art., pokazanie sztuki niezwykle aktualnej w dzisiejszych czasach, odnoszącej się do kluczowych wyzwań współczesności i poddającej refleksji granice państwowe w czasach wielkich fal migracyjnych. Twórczość ta zostanie usytuowana w kontekście XIX-wiecznych dzieł, które również poruszają problematykę granic państw narodowych, powstałych w końcu XVIII stulecia.
Sztuka odnosząca się do konkretnej granicy polsko-niemieckiej i jej skomplikowanej historii jest prezentowana na tle dzieł analizujących status i kondycję granic w ogólności. Granice w ramach wystawy są traktowane jako znaki pamięci, które z kolei wiążą się ze zbiorowymi i indywidualnymi wspomnieniami, traumami i marzeniami. W kontekście wystawy podwójne znaczenie terminu „dzielenie” zostanie potraktowane jako punkt wyjścia do rozumienia granicy i regionu granicznego nie tylko jako politycznej i terytorialnej linii podziału, lecz także jako strefy wymiany i potencjalnego współdziałania.
W ramach wystawy pokazane zostaną dzieła 44 artystek i artystów głównie z Polski i Niemiec, lecz również z Palestyny czy Ukrainy Prace wykorzystujących różnorodne media: od malarstwa, poprzez obiekty i instalacje, po wideo.
Kuratorki: Burcu Dogramaci, Marta Smolińska
Aranżacja: Raman Tratsiuk

WYSTAWA CZYNNA DO 17 GRUDNIA 2023
więcej na: https://mnp.art.pl/event/o-dzieleniu

SPOTKANIA NA WYSTAWIE
20.09 (środa), godz. 15:30
Polsko-niemieckie oprowadzanie kuratorskie po wystawie 
: prof. Marta Smolińska i prof. Burcu Dogramaci
 20.09 (środa), godz. 17:00
Mobilistan – film i rozmowy z artystami
Projekt Manafa Halbouni i Christiana Manssa, przeznaczony „Mobilistan” i zapoczątkowany w 2021 roku, polegający na ogłoszeniu pierwszego mobilnego państwa, mieszącego się w urządzeniu mobilnym-limuzyny.Pierwsza podróż odbędzie się 15 września tego roku na Pariser Platz w Berlinie i jest dostępna na Mahalla Festival w Stambule, trwa od 24 września do 1 października. Po drodze artyści odwiedzili także Polskę. pytania projekt „Mobilistan” artyści stawiają pytania: Czym jest państwo? Jakie jest jego terytorium? Czy mój sposób, jakie są określone? Trwały 25-minutowy film (w języku angielskim) jest dokumentacją pierwszej podróży. Dyskusję z obydwoma artystami poprowadziliśmy współkuratorkę wystawę „O dzieleniu. Sztuka na granicy”, Burcu Dogramaci (dyskusja tłumaczona na język polski).
 23.09 (sobota), godz. 13:00
Oprowadzanie kuratorskie prof. dr hab. Marty Smolińskiej 

Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...