wtorek, 24 grudnia, 2024

O DZIELENIU. SZTUKA NA GRANICY

O DZIELENIU. SZTUKA NA GRANICY (POLSKO-NIEMIECKIEJ) / O DZIELENIU. SZTUKA NA Pograniczu (polsko-niemieckim) / VOM TEILEN. KUNST AN DER (DEUTSCH-POLNISCHEN) GRENZE„
Współcześni artyści z Polski i Niemiec, lecz również z Palestyny czy Ukrainy poruszają w swoich pracach problematykę granic państw narodowych, powstałych w końcu XVIII stulecia. Sztuka odnosząca się do konkretnej granicy polsko-niemieckiej i jej skomplikowanej historii jest prezentowana na tle dzieł analizujących status i kondycję granic w ogólności. Granice w ramach wystawy są traktowane jako znaki pamięci, które z kolei wiążą się ze zbiorowymi i indywidualnymi wspomnieniami, traumami i marzeniami. W kontekście wystawy podwójne znaczenie terminu „dzielenie” zostanie potraktowane jako punkt wyjścia do rozumienia granicy i regionu granicznego nie tylko jako politycznej i terytorialnej linii podziału, lecz także jako strefy wymiany i potencjalnego współdziałania.
Kuratorki: Burcu Dogramaci, Marta Smolińska
Aranżacja: Raman Tratsiuk

WYSTAWA CZYNNA DO 17 GRUDNIA 2023
więcej na: https://mnp.art.pl/event/o-dzieleniu

SPOTKANIA NA WYSTAWIE
14.10 (sobota), godz. 12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „O dzieleniu… / About Sharing… / Vom Teilen…”
Prowadzenie: prof. Marta Smolińska (UAP)
Koszt: 20/13 zł

15.10 (niedziela), godz. 12:00
Oprowadzanie po wystawie „O dzieleniu…/ About Sharing… / Vom Teilen…” – dla osób z niepełnosprawnością wzroku
W dzisiejszym świecie granice najczęściej odnosimy do terytoriów państw. Nie są one jednak na zawsze dane, bywają przedmiotem konfliktu, a chęć ich przekroczenia może kosztować ludzkie życie. Granice mogą także dotyczyć sfery intymnej każdego z nas, czy stanu mentalnego. W tym sensie stawiamy je, aby chronić siebie, ale też pokonujemy, aby osiągnąć więcej. Zniesienie granic może dokonać się również wtedy, gdy zrezygnujemy z przekonania, że odbiór dzieł sztuki jest ograniczony do zmysłu wzroku. Na spotkaniu towarzyszącym wystawie „O dzieleniu …” będziemy rozmawiać o sztuce, która sama nierzadko znosi granice własnej definicji, i odbierać ją wszystkimi zmysłami. Zapraszamy zarówno osoby z niepełnosprawnościami wzroku, jak i widzące do wspólnej refleksji nad szeroko rozumianymi granicami.
Prowadzenie: dr Dorota Łuczak (UAM), Katarzyna Drozdowska-Sawińska (MNP)
Koszt: 20/13 zł

21.10 (sobota), godz. 12:00
Performance Samotność / Granica, Teatr Emigranci
Performance jest bezpośrednio inspirowany wystawą „O dzieleniu…” – widzowie razem z Artystkami doświadczą tego, jak granice powstają w świadomości człowieka i jak ta sama świadomość zmienia się pod wpływem granic.
Teatr Emigrant to twórcza przestrzeń dla uchodźców o zróżnicowanym pochodzeniu. Powstał w 2019 r. w Poznaniu z wielkiej miłości do teatru i z potrzeby wyrażenia siebie w obcym kraju we wspólnym dla wszystkich odbiorców języku teatru.
Koszt: 20/13 zł

28.10 (sobota), godz. 13:00
Konstruowanie rzeczywistości jako metoda stosowana na terenach pogranicza, czyli Biała Strefa, Słubfurt, Nowa Amerika oraz Transbordering Laboratory
„Duże rzeczywistości” pozornie narzucane nam z zewnątrz, są jedynie umownym wyobrażeniem, które zaakceptowaliśmy jako obowiązującą normę społeczną. Z tego powodu możemy przez docelowe „przeporządkowania przestrzeni” tworzyć nowe konstrukcje. Żyjąc według takiej na nowo określonej przestrzeni, manifestuje się ona w zasadzie jako ”self fulfilling prophecy” (czyli samospełniająca się przepowiednia). Spotkanie towarzyszy wystawie „O dzieleniu …”.
Wykład: Michael Kurzwelly – człowiek pogranicza, mieszkaniec świata między Polską i Niemcami – Słubfurtu, czyli połączenia Frankfurtu i Słubic. W swojej pracy artystycznej zajmuje się zagadnieniem tworzenia tożsamości i granic oraz kryjących się za tym strategii. Reinterpretuje problemy społeczne metodą konstrukcji rzeczywistości, która poprzez włączanie wielu działaczy przenika do codziennego życia.
Koszt: 20/13 zł

Muzeum Narodowe w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...