czwartek, 21 listopada, 2024

O Józefie Russeggerze w wielickiej kopalni

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie  pt.: „Znane osobistości czasów austriackich upamiętnione w wielickiej kopalni” 23 października 2024 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym. Historyczka Urszula Mróz przybliży sylwetkę Józefa Russeggera, jednej z najbardziej intrygujących postaci związanych z wielicką kopalnią soli. Jego praca łączyła naukową eksplorację z rozwijaniem i modernizacją najważniejszej kopalni Galicji.

Spotkanie otwarte.

Uczestnicy dowiedzą się podczas spotkania o przełomowym momencie w historii Żup Krakowskich, jakim było przejęcie przez Austriaków zarządu nad salinami w wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. To wydarzenie zapoczątkowało nowy etap rozwoju i funkcjonowania kopalni w Wieliczce. Austriaccy administratorzy, dążąc do maksymalizacji zysków z przemysłu solnego – największego zakładu produkcyjnego w Galicji, wprowadzili liczne zmiany. Kopalnia wielicka przechodziła kolejne fazy rozwoju i modernizacji, które obejmowały zarówno aspekty administracyjne, organizacyjne, jak i gospodarcze.

Komora Russegger IV – Kierat saski, fot. D. Kołakowski


Jednym z kluczowych elementów tych zmian była wymiana załogi, szczególnie kadry zarządzającej. Do wielickiej kopalni zaczęli napływać specjaliści z terenów Cesarstwa Austriackiego. Wśród nich wyróżniał się Joseph Russegger, postać wyjątkowa, której nazwisko upamiętnione jest w nazwie zespołu komór w kopalni soli a konkretnie  w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Urodzony w 1802 roku w Salzburgu, Russegger był inżynierem górniczym, geologiem, a także podróżnikiem i odkrywcą. W 1846 roku został mianowany zarządcą wielickiej kopalni soli, radcą gubernialnym oraz zwierzchnikiem okręgowego sądu górniczego. Później pełnił funkcję dyrektora Akademii Górniczo-Leśnej w Schemnitz. Russegger zasłynął także z ekspedycji naukowej do Afryki i na Bliski Wschód.

Spotkanie odbywa się w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Zapraszamy do włączenia się w jego działalność.

Małgorzata Bogucka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...