środa, 22 stycznia, 2025

Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej

W Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej, Instytut Pileckiego 12 lipca odsłoni Mur Pamięci Ofiar Obławy – nową instalację artystyczną z nazwiskami Ofiar.

12 lipca, w Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, oddajmy hołd mieszkańcom Augustowa i okolic, zamordowanym w lipcu 1945 przez Sowietów. 

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. Jej ofiarą padli głównie młodzi ludzie, pełni pasji i planów na przyszłość, z punktu widzenia sowieckich okupantów i ich kolaborantów stanowiący przeszkodę w utrwalaniu systemu komunistycznego. Co dodatkowo wzmacnia wymiar tej tragedii, rodziny ofiar przez ponad 50 lat nie mogły upomnieć się o prawdę o swych bliskich. W Augustowie i na Suwalszczyźnie ofiary Obławy określa się mianem „Lipcowych”.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej rozpoczynamy o godz. 16:00 na terenie Domu Turka, gdzie odbędzie się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – nowej instalacji artystycznej z nazwiskami Ofiar. Mur Pamięci zaprojektowany został przez Tomasza Trzupka, który tak mówił o swojej pracy: Koncepcja muru pamięci opiera się na przedstawieniu idei skraju lasu, który jest jednocześnie miejscem kaźni i schronienia. Puszcza łączy nasze wspólnotowe wyobrażenie o tym co wartościowe i ponadczasowe. Zależało nam na stworzeniu miejsca, które nie ma wyłącznie negatywnych konotacji, ale mówi o ofierze i poświeceniu dla wspólnego dobra i lepszej przyszłości. Ważne było dla nas związanie tego projektu z konkretnym miejscem w którym ma powstać, dlatego dużo przestrzeni poświęciliśmy na zieleń, która ma wyrastać spomiędzy rzeźbiarsko opracowanych stalowych drzew. To miejsce jest otwarte na indywidualne upamiętnienie ofiar, poprzez wplecenie np. kwiatka czy wstążki koło nazwiska osoby nam bliskiej.

Następnie uczestnicy uroczystości wspólne odśpiewają pieśni partyzanckie oddziałów Armii Krajowej walczących w Puszczy Augustowskiej. O godzinie 17:30 nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego. Kolejno, o godz. 18:00, odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Zamordowanych i Ich Rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Podsumowaniem uroczystości, o godz. 19:00, będzie VII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej: „Przywróćmy Im twarze i imiona”.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej jest punktem kulminacyjnym pięciodniowych obchodów 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Uroczystości 12 lipca poprzedzone zostały między innymi Koncertem LIPCOWE – 8 lipca o godz. 20:30 na malowniczych błoniach rzeki Netty wystąpiły gwiazdy takie jak: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret. Artystki wykonały 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Autorką tekstów i reżyserem koncertu jest Aleksandra Górecka. Za oprawę muzyczną i wszystkie kompozycje odpowiada Robert Cichy. Wieczorem usłyszeliśmy także utwory w wykonaniu zespołu ŻURKOWSKI z premierowej płyty „Lipcowi”.

Tekst: Natalia Grabiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...