środa, 22 stycznia, 2025

Oblicza gotyku

21.10.2023 r. o godzinie 12:00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci odbędzie się finisaż całorocznego projektu „Oblicza gotyku.” W ramach wydarzenia odbędzie się ostatnia prelekcja popularnonaukowa cyklu – „Szachy – gotycka gra i jej edukacyjne znaczenie” – dr Agnieszki Stempin. Częścią spotkania będzie także otwarcie wystawy podsumowującej cykl „Oblicza gotyku” oraz promocja publikacji „Oblicza gotyku”! Książkę będzie można otrzymać bezpłatnie! Egzemplarze rozdajemy, aż do wyczerpania zapasów!

Na podsumowującej projekt ekspozycji zaprezentowane zostaną niezwykłe i bardzo estetyczne fotografie wybranych zabytków architektury gotyckiej z terenu Europy. Ich artystyczna forma uwzględnia całe bogactwo składających się na pojęcie „katedry” nierozerwalnych elementów z dziedziny teologii, sztuki i architektury.

Ideą ekspozycji jest podążanie śladem słów  historyka filozofii Étienna Gilsona: „… wiara wzniosła średniowieczne katedry. To prawda, lecz sama wiara niczego by nie wzniosła, gdyby nie było budowniczych. Chociaż jest prawdą, że fronton katedry Notre-Dame jest wzlotem duszy ku Bogu, to jednak jest on również dziełem geometrii. Trzeba znać geometrię, by wznieść budowlę, która będzie aktem miłości” .

Na wystawie zobaczymy strukturę katedry jako niezwykłe dzieło odzwierciedlające ówczesną wiedzę o kosmosie – dwie wieże „słoneczna” i „księżycowa”, przepiękne rozety, labirynt, trójnawowość, transept, wieniec kaplic. Katedra w swojej logiczności (wpływ tradycji Arystotelesa), geometryczności (nauka grecka i arabska) odzwierciedla logikę – uporządkowania świata.

Więcej na temat wystawy oraz całego projektu i towarzyszącej mu publikacji opowiedzą kuratorzy, organizatorzy cyklu wykładów i autorzy publikacji. Podczas spotkania, które startuje w sobotę w samo południe!

Wernisaż wystawy odbędzie się w trakcie spotkania kończącego cykl „Oblicza gotyku” 21.10.2023 r. o godzinie 12:00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci (ul. Posadzego 3) Wstęp wolny

Projekt „Oblicza gotyku” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

O projekcie Oblicza Gotyku

W projekcie zrealizowano cykl otwartych, bezpłatnych prelekcji popularnonaukowych, warsztaty letnie dla najmłodszych, koncert i wystawy poświęcone gotyckim zabytkom. Zwieńczeniem cyklu jest publikacja, której wydanie zaplanowane zostało również na 21. października 2023 r. Projekt „Oblicza gotyku” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Projekt „Oblicza gotyku” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego


Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...