Zbiory Muzeum Auschwitz wzbogaciły się o cenny eksponat: oryginalny zeszyt z rękopisami wierszy o tematyce obozowej należący do byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück Bożeny Janiny Zdunek (w obozie Musiewicz). Zeszyt przekazał Muzeum jej syn, profesor Adam Zdunek.
podkreślił profesor Zdunek.
Wiadomo, że geneza tego niezwykłego zbioru obozowej poezji sięga najprawdopodobniej jesieni 1943 r, kiedy to B. Zdunek trafiła do obozowego szpitala.
mówi dr Wojciech Płosa, kierownik Archiwum Muzeum.
Zeszyt w linie ma 32 strony. Zawiera, spisane różnymi charakterami pisma, teksty 17 wierszy obozowych. Są wśród nich utwory autorstwa m.in. Krystyny Żywulskiej (właściwie Sonia Landau): „Marsz”, „Apel”, „List do Matki”, „Taniec” i „Mamo, bądź, zdrowa”. To wiersze, które stanowią kanon poezji obozowej z KL Auschwitz. B. Zdunek miała w obozie dwa tego typu zeszyty, ale jeden z nich został jej skradziony wraz z torbą, w której przechowywała więźniarski dobytek.
dodaje Wojciech Płosa i podkreśla, że przekazany zeszyt będzie bardzo cennym uzupełnieniem zbiorów wierszy obozowych przechowywanych w muzeum.
Bożena Janina Zdunek (z domu Musiewicz) urodziła się 29 czerwca 1918 r. we wsi Siwki na Wołyniu. W czasie okupacji zaangażowała się w działalność ruchu oporu. W 1943 r. została aresztowana. 22 czerwca 1943 r. trafiła do KL Auschwitz, a z końcem sierpnia 1944 r. została przeniesiona do KL Ravensbrück. Pod koniec kwietnia 1945 r. w wyniku akcji Szwedzkiego Czerwonego Krzyża znalazła się w grupie więźniarek, które zwolniono i przywieziono do Szwecji. Mieszkała w tym kraju do śmierci.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Paweł Ruszkiewicz wspominał moment, kiedy po raz pierwszy zobaczył zeszyt Bożeny Janiny Zdunek:
Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy ze Szwedzkim Czerwonym Krzyżem stworzył wystawę opowiadającą historię obozowego zeszytu.
zapowiada Paweł Ruszkiewicz.
mówi dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.