niedziela, 4 maja, 2025

„Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525” – wystawa w BUWr – start 10.04.2025

W kwietniu 2025 r. przypada podwójny i wyjątkowo okrągły jubileusz dwóch ważnych wydarzeń w historii Polski: 1000-lecie koronacji jej pierwszego króla oraz 500-lecie Hołdu Pruskiego. Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu prezentuje najcenniejsze obiekty ze swoich zbiorów. Przede wszystkim artefakty związane z dziejami Polski w tym okresie lub tamtych czasów dotyczące, czyli rękopisy, starodruki, mapy i ikonografię.

1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II dowodzi długiego trwania państwa polskiego i rozwoju jego kultury od średniowiecza aż do szczytowego okresu Złotego Wieku. Rok 1525 stanowi tu umowną cezurę ze względu na rocznicę Hołdu Pruskiego, ale faktycznie tego okresu nie zamyka, ponieważ jeszcze prawie przez pół wieku mieliśmy fantastyczny rozkwit państw jagiellońskich, które pod koniec panowania króla Zygmunta Augusta przekształciły się w Rzeczpospolitą Obojga Narodów i to jest chronologiczny koniec naszej prezentacji tematycznej spinającej symboliczną klamrą dziedzictwo pierwszych sześciu wieków rozwoju państwa i kultury polskiej.

Zapraszamy na tę wyjątkową wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu od 10 kwietnia do 30 czerwca 2025 r. Zwiedzanie wyłącznie z opieką kuratorską kustoszy BUWr. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: ozk.bu@uwr.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...