poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Od skarbca do muzeum. Spotkanie autorskie z prof. Krzysztofem Pomianem

We wtorek, 25 kwietnia o godz. 18.00 w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Krzysztofem Pomianem. Dyskusja będzie dotyczyła pierwszego z trzech tomów pt. „Muzeum. Historia świata”. Rozmowę przeprowadzi Anna Sobecka.

Pierwszy tom dzieła Krzysztofa Pomiana, zatytułowany „Od skarbca do muzeum” kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób – i w jakim zakresie – oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców. Lekturę ponad 600-stronicowej publikacji wzbogacają liczne ilustracje. Niezwykle pomocne są obszerna bibliografia oraz indeksy. Nie oznacza to jednak, że książka adresowana jest wyłącznie do muzealników i naukowców. Pasjonująca lektura będzie udziałem każdego, kogo interesują: grobowce pełne skarbów i gabinety osobliwości, zbiory kolonizatorów i losy relikwii rozproszonych podczas wypraw krzyżowych, moda na antyk czy muzea żywych roślin.

Publikacja, która miała premierę we Francji, gdzie kolejne tomy ukazywały się w latach 2020–2022, została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników. To dzieło pionierskie. Światowa historia muzeów – choć liczy 550 lat, a żywot wystawianych w nich kolekcji kilka tysięcy lat – nie została dotąd opisana. Zagadnienie jest niezwykle obszerne, bo polityczne, społeczne i kulturowe dzieje muzeów warunkują zarówno architektura i sztuka, jak i handel, prawo, nauka i technika. Kolekcje muzealne są tworzone zaś zarówno dzięki dobrowolnym darom, zakupom czy strategiom dyplomatycznym, jak i kradzieżom, fałszerstwom i wojnom.

Prof. Krzysztof Pomian kolekcjom prywatnym, muzeom i archiwom poświęcił ponad dwadzieścia lat badań. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uhonorowała go najważniejszym wyróżnieniem naukowym w Polsce za „pionierskie badania dziejów kolekcjonerstwa oraz wpływu nauki i sztuki na rozwój kultury europejskiej” (2017).

Muzeum. Historia światowa
/ przekład: Tomasz Stróżyński
/ wydawca: wydawnictwa słowo/obraz terytoria i Fundacji Terytoria Książki
tom 1 | Od skarbca do muzeum
→ premiera: 31 marca 2023
tom 2 | Zakotwiczanie w Europie, 1789–1850
→ planowana premiera: połowa października 2023
tom 3 | Na podbój świata, 1850–2020
→ planowana premiera: początek 2024

prof. Krzysztof Pomian | Publicysta, historyk, filozof, eseista. Dyrektor naukowy Muzeum Europy w Brukseli (od 2021).
W 1968 roku stracił pracę na Uniwersytecie Warszawskim, swojej macierzystej uczelni, za publiczną krytykę polityki władz państwowych i partyjnych. Nim wyemigrował do Francji, pracował w dziale rękopisów Biblioteki Narodowej. W 1984 roku został profesorem we francuskim Krajowym Ośrodku Badań Naukowych (Centre National de la Recherche Scientifique – CNRS). Współpracował z Jerzym Giedroyciem, publikując na łamach „Kultury” komentarze na temat sytuacji politycznej w kraju. Był profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1999–2006).

Prowadząca dr Anna Sobecka, historyczka sztuki, nauczycielka akademicka i kuratorka.
Związana jest z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (od 2014). Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu, od późnego średniowiecza po współczesny design. Fascynują ją zarówno historia kolekcjonerstwa, jak i współczesne wystawiennictwo oraz sztuka w przestrzeni społecznej.
Pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Zamkowym w Malborku.

Książkę w dniu prezentacji będzie można nabyć w bibliotece ECS w promocyjnej cenie.

tekst: Marta Formella

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...