Uznawany za zaginiony obraz „Autoportret w stroju polskiego szlachcica” Maurycego Gottlieba trafi na wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Namalowany w 1874 r. obraz polsko-żydowskiego malarza Maurycego Gottlieba odnaleziono w Nowym Jorku. Pod koniec XIX wieku zakupił go – z pomocą sekretarza Jana Matejki – „obywatel ziemski z Królestwa”, następnie, do 1936 r., dzieło znajdowało się w zbiorach Jakoba Felsena w Wiedniu, by na koniec trafić do kolekcji prywatnej w Nowym Jorku. Tajemnicą pozostają okoliczności, w jakich odnalazł się po latach za oceanem.
Praca została namierzona przez ekspertów z DESA Unicum. W grudniu ubiegłego roku dzieło kupił na aukcji anonimowy kolekcjoner i przekazał w depozyt Muzeum POLIN. Obraz właśnie trafił do instytucji.
mówi dr Renata Piątkowska, główna kuratorka zbiorów w Muzeum POLIN.
przybliża historię odnalezienia obrazu Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Jak wyjaśnia dr R. Piątkowska, Gottlieb namalował siebie w stroju polskiego szlachcica, co miało zaświadczyć o jego przynależności do narodu polskiego. „Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” – pisał.
Gottlieb po studiach w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Monachium, powrócił do Krakowa wiosną 1879 r., by kontynuować naukę pod kierunkiem Jana Matejki, który był jego mistrzem.
Cenne dzieło jest teraz przygotowywane do prezentacji na wystawie stałej „1000 lat historii Żydów Polskich”. Widzowie będą mogli podziwiać je w drugiej połowie 2021 roku.