W imieniu Prezydenta Miasta Łowicza, Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Getta Warszawskiego zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości upamiętnienia Żydów z Łowicza i okolic zamordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1940-1943.
Uroczystość odsłonięcia pomnika „Macewa Pamięci” odbędzie się 21 marca (czwartek) o godzinie 10:00 na ul. Podrzecznej 18 w Łowiczu.
Losy żydowskiej społeczności zamieszkałej w Łowiczu zmienił bezpowrotnie wybuch II wojny światowej. Miasto znalazło się na terytorium utworzonego w październiku 1939 r. Generalnego Gubernatorstwa, w dystrykcie warszawskim. Żydzi byli najpierw poddawani szykanom i fizycznym atakom, a potem podlegali prawodawstwu, jakie Niemcy wprowadzali na tym obszarze. Konfiskowano im warsztaty i zakłady pracy, odbierano majątki; zakazano sprawowania kultu religijnego, uczestnictwa w edukacji szkolnej. Żydów oznakowano opaską z gwiazdą Dawida, wyróżniając ich tym samym spośród ogółu społeczeństwa.
Z czasem do miasta zaczęli przybywać przesiedleńcy z terenów wcielonych do III Rzeszy. Liczba Żydów w Łowiczu wzrosła z ok. 4500 do ponad 8 tysięcy. Byli między nimi uchodźcy z Łodzi, Strykowa, Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza. 22 lutego 1941 r. nakazano przesiedlenie Żydów z Łowicza do getta warszawskiego. Proces ten miał się zakończyć do połowy marca 1941 r. Ostatecznie latem 1942 r. trafili oni do obozu zagłady w Treblince. Przeżyli jedynie nieliczni.
Marta Grzegorczyk, Muzeum Getta Warszawskiego