niedziela, 22 grudnia, 2024

Odwiedź Willę Decjusza!

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza w styczniu do Willi Decjusza na dwa spotkania autorskie oraz do zwiedzania wnętrz renesansowego pałacu na Woli Justowskiej.

ZWIEDZANIE WILLI DECJUSZA | Willa dostępna

W styczniu zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza odbywa się w następujących terminach:

  • wszystkie WTORKI, ŚRODY, CZWARTKI od godz. 10.00 do 17.00
  • w NIEDZIELE w godz. 11.00 do 18.00.
  • Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 17a, 30-233 Kraków

W  Willi Decjusza wprowadzono szereg nowych udogodnień dla osób z dysfunkcjami wzorku i słuchu, ułatwiających dotarcie do budynku, a także dostęp do oferty zwiedzania zabytkowej przestrzeni Willi. Została opracowana specjalna ścieżka zwiedzania Willi Decjusza dla osób ze specjalnymi potrzebami. Aby umożliwić zwiedzanie Willi Decjusza osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu przygotowaliśmy m.in.: drukowane w alfabecie Braille’a przewodniki po Willi Decjusza, plany tyflograficzne, audio- i wideoprzewodniki, pętlę indukcyjną , zapewniamy także usługę tłumacza Polskiego Języka Migowego online.

W wybrane dni tygodnia – w cenie biletu zapraszamy na zwiedzanie Willi zwiedzanie z przewodnikiem.

Spotkania

WOJNA I MY | SPOTKANIE

26 stycznia (piątek) o godz. 19.00 do Willi Decjusza na spotkanie z Wasylem Zymą


„Wojna i my” to książka, w której ukraiński pisarz i prezenter telewizyjny Wasyl Zyma w pamiętnikowej formie opisuje wydarzenia pierwszego roku wojny: to, jak przygotowywano się do inwazji 24 lutego, jak bronił się Kijów, jak przebiegała ewakuacja, powszechny ruch oporu oraz kluczowe bitwy, które uratowały Ukrainę.
Książka opowiada również o tym, jak żyje się w czasie wojny, będąc narażonym na ciągłe alarmy i bombardowania, przeżywając straty wśród rodziny i przyjaciół, a także nieustannie doświadczając braku prądu, zimna, strachu, ale też nadziei.
Autor uważnie śledzi wszystkie ważne wydarzenia, które poprzedzały wojnę, starając się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Putin zdecydował się na atak? Jaki jest jego cel? I jak to jest nagle znaleźć się w wielkiej wojnie w sercu Europy, gdzie ludzkie życie staje się właściwie bezwartościowe? Jak to przetrwać i się nie załamać? Jak ocalić rodzinę i wiarę?

PREMIERA | SZTUKA I ŻYCIE

W środę 31 stycznia o godz. 18.00 Wydawnictwo Austeria i Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają do Willi Decjusza na premierę najnowszej książki Marii Anny Potockiej „Sztuka i życie”. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Czym jest sztuka i skąd się bierze? Co robi z nami wizualność i dlaczego nasze pojedyncze historie zależą od tego, co widzimy i do jakich obrazów mamy dostęp. W najnowszej książce Maria Anna Potocka stawia najbardziej podstawowe pytania dotyczące relacji sztuki i życia.
Joseph Beuys, Jiří Kolář, Krystian Lupa, Boris Lurie, Herta Muller, Agnieszka Osiecka, Mieczysław Porębski, Daniel Spoerri czy Wisława Szymborska to jedynie skromny wyciąg z bogatego katalogu nazwisk oraz osobowości, osobistości i osobliwości artworldu, który pokazuje nie tylko skalę zaangażowania autorki w pole artystyczne, ale jest również przestrzenią poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne kwestie dotyczące sztuki.
W tym celu Potocka tropi indywidualne języki artystyczne. O tym, jaka konkluzja wyłania się z tego śledztwa – opartego na czytaniu sztuki – będzie z autorką książki rozmawiał Grzegorz Jankowicz.

Książkę, wydaną nakładem Wydawnictwa Austeria, będzie można kupić podczas wydarzenia.

Na spotkanie obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie: https://cutt.ly/owKSrjnV

WIĘCEJ O WYDARZENIACH KULTURALNYCH W WILLI DECJUSZA:

www.willadecjusza.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...