czwartek, 7 listopada, 2024

Odznaczenia ze śladami zamachu na nowej ekspozycji Muzeum Narodowego

Od tamtych wydarzeń minęło już 107 lat. 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie doszło do zamachu, w którym zginęli następca tronu austro-węgierskiego Franciszek Ferdynand d’Este i jego żona Zofia Chotkova. W lipcu w Muzeum Narodowym w Pradze zostanie otwarta wystawa Historia XX wieku, na której będzie można zobaczyć unikalny zbiór 9 orderów i odznaczeń, które arcyksiążę miał na sobie podczas zamachu. Nadal są na nich widoczne ślady krwi następcy tronu.

František Ferdinand d´Este był następcą tronu austriackiego, węgierskiego i czeskiego. Urodził się 8 grudnia 1863 w Grazu. Jego ojciec, arcyksiążę Karol Ludwik, był młodszym bratem cesarza Franciszka Józefa I, a matka, Maria Annunciata – księżniczką z rodu Burbonów w Neapolu. Kiedy Franciszek V wyznaczył nieletniego Franciszka Ferdynanda na swojego spadkobiercę, ten stał się jednym z bardzo zamożnych członków dynastii Habsburgów. W Pradze poznał młodą hrabinę Zofię Chotkovą, członkinię starej czeskiej arystokratycznej rodziny. Ich małżeństwo zostało potraktowane jako mezalians – sam cesarz Franciszek Józef I był mu przeciwny.

28 czerwca 1914 roku, po zakończeniu manewrów wojskowych, delegacja z arcyksięciem zaplanowała wizytę w Sarajewie. Zamach miał miejsce podczas przejazdu do ratusza. Morderstwo arcyksięcia i jego ciężarnej żony Zofii Chotkowej wstrząsnęło całą Europą i stało się pretekstem do wypowiedzenia wojny Serbii i rozpoczęcia I wojny światowej.

Ordery błyszczące na piersi następcy tronu austro-węgierskiego w tym tragicznym dniu były tylko częścią kolekcji odznaczeń, które otrzymał on jako oficer armii cesarskiej i następca tronu. W 1921 r. na mocy specjalnego prawa majątek potomków Franciszka Ferdynanda d´Este i jego żony Zofii został wywłaszczony bez odszkodowania. W 1963 r. Muzeum Narodowe zdeponowało w Państwowym Laboratorium Badawczym Metali Szlachetnych wyrzucone z zamku Konopiště i przeznaczone do przetopu egzemplarze. Później okazało się, że są to niezwykle cenne historycznie zabytki. Ordery, które zostaną wystawione w ramach wystawy Historia XX wieku, są ubezpieczone na 5 milionów koron, jednak ze względu na ich wyjątkowość, rzeczywista wartość jest trudna do oszacowania.

Odznaczenia Franciszka Ferdynanda d´Este zostaną umieszczone w pierwszej części wystawy prezentującej historię I wojny światowej. Jej skutki zmieniły granice i dalszy bieg historii XX wieku, o której opowiada cała wystawa.

foto: Muzeum Narodowe w Pradze, CC BY 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...