sobota, 13 kwietnia, 2024

Oferta edukacyjna Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach serdecznie zaprasza dzieci oraz młodzież do udziału w warsztatach oraz lekcjach muzealnych.

Poniżej przedstawiamy Państwu ofertę Muzeum dedykowaną dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Nie święci garnki lepią – warsztaty ceramiczne.

To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej różne formy i kształty, jak je ozdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.

Cena zajęć 10 zł/ os. czas trwania 45 min.

Warsztaty pieczenia chleba.

Uczestnicy warsztatów pieczenia chleba dowiedzą się, że pieczenie chleba nie należy do trudnych ani pracochłonnych czynności. Nauczą się nie tylko jak samodzielnie wypiekać chleb, ale zdobędą wiedzę, która umocni ich w przekonaniu, że warto to zrobić. Biorący udział w  warsztatach otrzymają dodatkowo wypróbowane przepisy na ciasto chlebowe.

Cena zajęć  30 zł/os. czas trwania 120 min.

Jak powstawały tropy dinozaurów.

Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się do jakiej grupy zwierząt należały dinozaury, kiedy powstały i dlaczego wyginęły. Po krótkiej prelekcji dzieci samodzielnie wykonają odlew gipsowy własnego „tropu”.

Cena zajęć 10 zł / os. czas trwania 60 min.

STAR – ciężarówka ze Starachowic

Samochód ciężarowy STAR od lat kojarzy się ze Starachowic. Ale czy każdy wie kiedy postanowiono uruchomić jego produkcję, jak zmieniały się modele ciężarówek czy jakie były losy Fabryki Samochodów Ciężarowych? Tego wszystkiego spróbujemy dowiedzieć się na zajęciach których zwieńczeniem będzie zrobienie własnego modelu STAR’a.

Cena zajęć 10 zł / os.  czas trwania 45 min.

Decoupage.

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów stosowana już w średniowieczu. Uczestnicy zajęć pod czujnym okiem pracowników Muzeum tą metodą wykonują ciekawe i piękne drobiazgi dla siebie i bliskich.

Cena zajęć 20 zł / os. czas trwania 90 min.


Od dymarki do wielkiego pieca, czyli rozwój hutnictwa w Górach Świętokrzyskich
.

Czym jest dymarka? Do czego służyła? Jak działał wielki piec? Co to jest surówka żelaza? Na te i inne pytania związane z hutnictwem odpowiemy wspólnie podczas zajęć. Uczestnicy w trakcie spaceru po Muzeum dowiedzą się jak na przestrzeni lat zmieniały się budowy pieców i technologie wytopu. (Możliwość wykorzystania wystawy w Wieży Ciśnień).

Cena zajęć 8 zł / os. czas trwania 45 min.

Starachowice kiedyś i dziś.

Zajęcia te maja na celu przybliżenie historii miasta i prezentację jak kiedyś wyglądało miasto. Po prezentacji zdjęcia z przed lat uczestnicy będą próbować odgadnąć co to jest za miejsce. Następnie zostanie zaprezentowane współczesne zdjęcie tego miejsca. Dyskusja dotycząca warunków życia w Starachowicach, rozwoju i przyszłości miasta. Prezentacja multimedialna oraz unikatowy materiał filmowy z lat 70-tych.

Cena zajęć 8 zł / os. czas trwania 60 min.

Silnik spalinowy – „serce” samochodu.

Zajęcia te mają na celu poszerzenie wiedzy historycznej i technicznej z zakresu budowy silników spalinowych. Podczas zajęć zapoznamy się z historią rozwoju silników spalinowych stosowanych w pojazdach samochodowych. Omówiona zostanie budowa i zasada działania silników benzynowych i wysokoprężnych z uwzględnieniem konstrukcji stosowanych w ciężarówkach marki STAR. Porównamy te dwa typy silników wykazując ich wady i zalety. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prototypy silników samochodów ciężarowych, które nie zostały wprowadzone do produkcji seryjnej.

Cena zajęć 8 zł / os. czas trwania 60 min.

Zabytki Starachowic/Powiatu Starachowickiego.

Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzą się m.in. co to jest zabytek, jakie mamy ich rodzaje oraz jak dbać o zabytkowe rzeczy lub obiekty, a także kim jest i czym się zajmuje konserwator. Spróbujemy wspólnie odkryć co jest zabytkiem na terenie naszego miasta a także poznać sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.

Cena zajęć 8 zł / os. czas trwania 45 min.

Polskie gady, czyli jak być sprawnym herpetologiem.

Jakie gady żyją w Polsce i które z nich można zobaczyć na terenie Muzeum? Czy gadów trzeba się bać? Czy wszystkie jaszczurki mają nogi? Czym różni się jaszczurka zwinka od jaszczurki żyworodnej, a czym żmija od gniewosza plamistego? Gdzie żyją polskie żółwie? Dlaczego chronimy gady? Zajęcia obejmują: prezentację multimedialną (podstawowe informacje o polskich gadach oraz zagrożenia i formy ochrony gadów) oraz lepienie z masy solnej przedstawiciela polskiej herpetofauny (jaszczurki bądź żółwia).

Cena zajęć 10 zł / os. czas trwania 45 min.

Płazy i gady kopalne Polski.

Lekcja poświęcona jest kopalnym płazom i gadom, których skamieniałości i tropy znaleziono na terenie Polski. Zamieszkiwały one kiedyś na obszarze naszego kraju od późnego paleozoiku, przez trias, jurę i kredę, aż po kenozoik. Podczas zajęć omówione zostaną gatunki kopalne tych zwierząt z okresu permu i triasu. Zajęcia obejmują: prezentacje multimedialną i zwiedzanie ekspozycji permsko-triasowej wystawy przyrodniczej.

Cena zajęć 8 zł / os. czas trwania 45 min.

Strefa odkrywania wyobraźni i aktywności SOWA.

SOWA powstała  w Muzeum Przyrody i Techniki  w 2022 roku. Na wystawie dostępnych jest 18 interaktywnych eksponatów. Dzięki nim zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm. Z kolei przestrzeń warsztatowa (Majsternia) służy swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Na tzw. „SOWIE” można realizować lekcję z podstawy programowej. W ten sposób poprzez zabawę można poszerzyć swoją wiedzę poza budynkiem szkoły.

Grupa do 20 osób  8 zł/os, powyżej 20 osób 6 zł/os.

Zajęcia prowadzone są dla grup od 10 do 25 osób. W przypadku większej ilości osób prosimy o kontakt w celu uzgodnienia terminu oraz ceny. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach: 09:00-14:00.

Wszelkie informację oraz zapisy grup prowadzimy pod nr tel.: 41 275 40 83, 783 730 094 lub za pomocą poczty elektronicznej: recepcja@ekomuzeum.pl a także bezpośrednio w recepcji Muzeum ul. Marszałka Piłsudskiego 95, 27-200 Starachowice

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...