niedziela, 22 grudnia, 2024

Oferta wydawnicza Instytutu Pileckiego

Światowy Dzień Książki to znakomita okazja do zaprezentowania ważnych publikacji Instytutu Pileckiego. Monografie i opracowania źródłowe polskich autorów, przekłady, będące pierwszymi wydaniami w języku polskim, seria Zapisy Terroru to tylko niektóre z nich.

Oferta wydawnicza Instytutu Pileckiego jest niezwykle różnorodna. Składają się na nią monografie i opracowania źródłowe polskich autorów, przekłady, które są pierwszymi wydaniami w języku polskim oraz wielotomowa seria Zapisy Terroru.

Co sprawiało, że zwykli Niemcy stawali się gorliwymi zwolennikami Hitlera? Jak niewielka, ekstremistyczna partia NSDAP przekształciła się w masowy ruch polityczny? Dlaczego, mimo początkowych wyborczych porażek, zdołała zgromadzić ogromne społeczne poparcie? W jaki sposób miliony osób głęboko przyswoiły sobie poszczególne aspekty nazistowskiej ideologii? Czemu ogromna część Niemców zaakceptowała wywołanie krwawej wojny, masowy terror i niezliczone zbrodnie? Robert Gellately w książce Wierni wyznawcy Hitlera. Jak zwykli ludzie stali się nazistami poszukuje odpowiedzi na te pytania, opierając się na różnorodnych źródłach. Rekonstruuje, jak krystalizowała się nazistowska ideologia, oraz opisuje przyczyny i mechanizmy gromadzenia się wokół NSDAP przedstawicieli kolejnych grup społecznych. Zachęca przy tym czytelników, by spojrzeć na idee i program nazistów jako na zestaw konkretnych obietnic i propozycji złożonych niemieckiemu społeczeństwu, a nie irracjonalną, niespójną mieszankę absurdalnych pomysłów. W swojej książce stara się zbadać, obecność których komponentów była decydująca dla powszechnej akceptacji polityki Hitlera. Ukazuje, jakie elementy kultury politycznej Niemiec sprzyjały temu, by to właśnie nazistowska synteza retoryki skrajnie nacjonalistycznej, rasistowskiej i socjalistycznej znalazła tak szeroki oddźwięk nad Renem.

Kolejna propozycja wydawnicza to Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina autorstwa prof. Piotr Madajczyka.Rafał Lemkin to polski prawnik żydowskiego pochodzenia, twórca terminu „genocyd”, który wszedł potem do prawa międzynarodowego, przez co możliwe stało się karanie zbrodni dotychczas na taką skalę niewyobrażalnej i nienazwanej. Jak doszło do tego, że Lemkin całe swoje dojrzałe życie poświęcił walce o Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, dążąc z taką determinacją do jej spisania, następnie uchwalenia i ratyfikacji? Skąd u niego zainteresowanie tematyką tej zbrodni? Co go ukształtowało? Jaki wpływ na jego światopogląd i życiowe cele miało dzieciństwo, jaki studia i kariera zawodowa w przedwojennej Polsce, a jaki koszmar wojny i lata tułaczki, a wreszcie losy samotnego emigranta? Piotr Madajczyk szuka odpowiedzi na te pytania, kreśląc szerokie tło biografii Lemkina.

Mimo, że od ukazania się Mitteleuropy Friedricha Naumanna minęło ponad 100 lat, wydanie Instytutu Pileckiego jest pierwszym w języku polskim. Przedstawiony przez Naumanna projekt Mitteleuropy, rozumiany jako ustanowienie dominacji Niemiec między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem stanowi dla współczesnego czytelnika fascynujący przykład sposobu myślenia niemieckich elit o naszym regionie. Autor odwołując się do idei, które w niemieckiej myśli politycznej pojawiały się znacznie wcześniej, wypracował własne, oryginalne stanowisko. Przez lata stanowiło ono ważny punkt odniesienia w dyskusjach toczonych w najważniejszych kręgach politycznych i gospodarczych Niemiec. Książka została opatrzona wstępem i przypisami autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka.

Kolejna propozycja to Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie – rodach Gieysztorów oraz Mikulskich Katarzyny J. Kowalskiej.Trzy pokolenia to opowieść o przedwojennej inteligencji, starannie wykształconej, często pochodzącej z Kresów. O ludziach, którzy wierzyli, że Polska odzyska niepodległość, a następnie włączyli się aktywnie w odbudowę ojczyzny, swoje dzieci wychowując w duchu patriotyzmu. Kiedy zaś ponownie przyszło walczyć z wrogiem – nie wahali się jej bronić. Ale przede wszystkim to opowieść o ich potomkini – Izie Galickiej z domu Mikulskiej. Córce lekarza psychiatry Karola Mikulskiego i pianistki Jadwigi Mikulskiej z domu Gieysztor. Iza Galicka z wykształcenia była historykiem sztuki, zajmowała się inwentaryzacją zabytków, przez wiele lat pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Opisywała skarby Mazowsza oraz innych regionów Polski. Podczas terenowych objazdów razem z Hanną Sygietyńską odkryła wiele cennych dzieł. Najważniejsze to obraz Ekstaza św. Franciszka El Greca.

Wśród monografii naukowych szczególne miejsce zajmuje książka Problem odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne w pracach rządu polskiego na emigracji (1939–1945) Dominiki Uczkiewicz. Wobec niemieckiej agresji na Polskę oraz bezprecedensowej skali prześladowań ludności cywilnej już od pierwszych miesięcy wojny rząd polski na uchodźstwie mierzył się z pytaniem o możliwe sposoby pociągnięcia zbrodniarzy nazistowskich do odpowiedzialności karnej. Angażując polskich prawników przebywających na emigracji, rozpoczęto opracowywanie i popularyzację koncepcji skutecznego karania przestępców wojennych. Jak pokazuje Dominika Uczkiewicz, koncepcje i starania rządu polskiego wyróżniały się na tle zachowawczego stanowiska Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Polski projekt rozliczenia zbrodni nazistowskich zakładał pociągnięcie sprawców naruszeń prawa międzynarodowego do odpowiedzialności osobistej, stworzenie efektywnego wymiaru sprawiedliwości oraz rozwój międzynarodowej współpracy państw alianckich na płaszczyźnie prawnej i politycznej. Autorka wykazuje, że problem ścigania i karania zbrodniarzy wojennych należał do priorytetów polityki rządu polskiego na emigracji.

To tylko niektóre spośród licznych publikacji Instytutu Pileckiego.

Zapraszamy do lektury i poznania pozostałych pozycji zaprezentowanych na stronie internetowej:

https://instytutpileckiego.pl/pl/publikacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...